Bilimsel tartışmaya dayalı öğretim yaklaşımının öğrencilerin mol kavramı konusundaki kavramsal değişimlerine ve başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of scientific argumentation based instruction approach on students' conceptual change and success concerning the concept of mole
  1. Tez No: 234771
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bilimsel tartışmaya dayalı öğretim yaklaşımının, öğrencilerin mol kavramı konusundaki kavramsal değişimlerine ve başarılarına etkisini geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırıp incelemektir. Çalışmada uygulanan yaklaşım veya yöntemle ilgili ileriye yönelik daha geniş kapsamlı ve faydalı çıkarımlar yapmak maksadıyla kullanılan bağımlı değişkenlere ek olarak ayrıca öğrencilerin bilimsel bilginin doğası ile ilgili anlayışları, bilimsel muhakeme yapma yetenekleri ve kimyaya karşı tutumları da karşılaştırılarak incelenmiştir.Çalışmanın örneklemini, 2007-2008 öğretim yılında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Alparslan Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören iki farklı 9. sınıf şubesinden toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem, kolay ulaşılabilir örneklem metoduyla seçilmiş ve deneysel grup ile kontrol grubu, seçilen örneklemden rasgele belirlenmiştir. Araştırmada ele alınan örneklemde, hem deneysel grupta hem de kontrol grubunda 30 öğrenci bulunmaktadır. Çalışmada bir yarı deneysel desen türü olan öntest-sontest kontrol grubu dizaynı kullanılmıştır. Çalışma öntest ve sontestlerin uygulanması da dahil haftada 2 ders saati olmak üzere toplam 7 hafta sürmüştür.Bu araştırmada hem deneysel grupta hem de kontrol grubunda bulunan öğrencilere; Mol Kavram Testi, Mol Başarı Testi, Bilimsel Bilginin Doğası Ölçeği, Bilimsel Muhakeme Sınıf Testi ve Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği ölçüm aracı olarak öntest ve sontest şeklinde uygulanmış ve bu testlerden elde edilen sonuçlar araştırmanın nicel verileri olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen nicel verilerin değerlendirilmesi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada ileri sürülen hipotezleri test etmek için t- testi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarının istatistiksel analizleri, bilimsel tartışmaya dayalı öğretim yaklaşımı ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin mol kavramı konusunda kavramsal değişim ve başarı açısından geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı olarak daha iyi olduğunu göstermiştir. Araştırmada ayrıca deney grubu ve kontrol grubu öğrencileri arasında bilimsel bilginin doğası ile ilgili anlayış, bilimsel muhakeme yapma yeteneği ve kimyaya karşı olumlu tutum geliştirme bakımlarından da anlamlı bir farkın oluştuğu ve bu farkın deneysel grup lehine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims at investigating the effect of scientific argumentation based instruction approach on students? conceptual change and success concerning the concept of mole and comparing the results with the traditional instruction method. Besides, students? understanding of the nature of scientific knowledge, their ability of making scientific comparisons and their attitudes towards chemistry have been studied in addition to dependent variables used in order to provide further comprehensive and beneficial inferences related to the approach and method applied in this study.The sample of the study is formed of 60 students studying in two 9th-grade classes of Alparslan Anatolia High School of Ankara Directory Of National Education in 2007-2008 school year. The sample has been formed through the easily available sampling method and the experimental group and the control group have been determined randomly out of the sample. Both the experimental and the control group within the sample are made up of 30 students. In the study, the design of pretest- posttest control group, which is a quasi experimental pattern, has been used. The study has continued toatally seven weeks with two classes per week including the applications of pretest- posttest.In this study, Mole Concept Test, Mole Achievement Test, The Nature of the Scientific Knowledge Scale, Scientific Reasoning Class Test and Attitude Towards Chemistry Scale have been used as tools of measurement within fore pretest-posttest. The results of the tests have been used as the quantitive data of the study. The evaluation of these quantitive data has been carried out through the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) computer programme. t-test has been used to test the hypotheses put forward in the study.The statistical analysis of the study has showed that the students in the experimental group, who have had scientific argumentation based instruction, have proved meaningfully better at conceptual change and success in the concept of mole when compared with the students traditionally instructed in the control group. Futhermore, a differentiation between the experimental and the control group has been observed, which is siding with the experimental one, concerning the understanding of the nature of scientific knowledge, ability of scientific reasoning and developing positive attitude towards chemistry.