İlköğretim okulu müdürlerinin vizyoner liderlik özelliklerine sahip olma yeterlilikleri
Visionary leadership qualifications of primary school principals
  1. Tez No: 234804
  2. Yazar: KUDRET KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okulu müdürlerinin vizyoner liderlik özelliklerine sahip olma yeterliliklerini belirlemek ve önerilerde bulunmaktır.Araştırmaya ilişkin veriler; İstanbul'un dört ilçesindeki ilköğretim okulları içerisinden random yöntemiyle seçilen 29 okulda görevli 25 ilköğretim okulu müdür yardımcısı ve 215 öğretmeninin görüşlerinden oluşmaktadır.Hazırlanan anket iki bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde katılımcıların kişisel ve mesleki bilgileri toplanmaya çalışılmış, ikinci bölümde ise vizyoner liderlik yeterliliklerine ilişkin dört ölçekli likert tipi bir formatta hazırlanmış otuz önermeye yer verilmiştir.Bu önermelere katılımcıların verdiği puanlar SPSS programından yaralanılarak; frekans analizi, t-testi ve varyans analizi gibi istatistik hesaplamalarla sonucunda tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır.Okulun vizyonunun oluşturulmasında, vizyonu gerçekleştirmek için gerekli kaynakların temininde, konusunda öğretmen ve müdür yardımcılarını ortak kanaati, müdürün vizyonu belirlediği noktasındadır.Okul vizyonu oluşturulurken diğer katılımcılardan yararlanıldığı ve okul müdürünün vizyonu gerçekleştirmek için gerekli kaynakları araştırıp temin etmesi hususlarında bekâr öğretmen ve müdür yardımcılarının diğerlerine göre daha fazla katıldıkları gözlemlenmiştir.Önermelere verilen cevaplara göre; okul müdürlerinin okulun vizyonunun oluşturulması ve gerçekleştirilmesi hususundaki vizyoner liderlik yeterliliklerinin özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve müdür yardımcıları tarafından algılanma boyutunun devlet okullarında görev yapan öğretmen ve müdürü yardımcılarına göre daha olumlu olduğu tespit edilmiştir.İlköğretim okul müdürlerinin vizyoner yeterlilikleri konusunda sınıf öğretmenleri branş öğretmenlerine göre, mesleki kıdemi 1-5 yıl olan öğretmen ve müdür yardımcıları da daha fazla kıdeme sahip olan meslektaşlarına göre daha olumlu görüş belirtmişlerdir.Genel olarak genç, bekâr ve bayan öğretmen ve müdür yardımcılarının, okul müdürlerinin vizyoner liderlik özelliklerine sahip olma yeterliliklerini, diğer guruplara göre daha üst düzeyde gözlemledikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the visionary leadership qualifications which primary school principals should possess and to make suggestions upon the subject.The data consist of the ideas of 25 primary school vice principals and 215 teachers working in 29 primary schools in four districts of Istanbul City.The survey consists of two parts: In the first part, personal and professional data were collected. In the second part, 30 proposals prepared in 4 scale Likert format upon visionary leadership qualifications were listed.The scores were charted and commented through statistical calculations such as frequency analysis, t-test and variance analysis by using SPSS program.The common idea of participants who are expert in their fields is that, provision of sources to form the vision of school and finally the vision of the school is determined by principal.While forming the vision of the school, it is seen that single teachers and vice principals gave more support to the principal when compared to those married ones.On the subject of visionary leadership qualifications of school principals necessary for forming the vision of the school, the staff in private schools responded more positively when compared to those in state schools.Upon visionary leadership qualifications of principals, teachers and vice principals with 1 to 5 years of experience gave more positive answers than those with more years of experience, and also primary school teachers gave more positive answers than branch teachers.Generally young and single teachers and vice principals especially ladies among those, appreciate visionary leadership qualifications of principals in a higher level.