Eğitim yöneticilerinin bağlanma stilleri ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Search in the relationship between the attchment styles of the education directors, and the permanent anger and anger explanation styles
- Tez No: 234803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim yöneticilerinin bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Araştırma grubu, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul İli Kadıköy İlçesinde resmi lise ve ilköğretimde görev yapmakta olan 74 erkek 34 bayan 108 eğitim yöneticisidir. Eğitim yöneticilerine dağıtılan ölçeklerden elde edilen veriler üzerinden istatistiksel işlemler yapılmıştır.Araştırmanın veri toplama araçları, Bağlanma stillerini tespit etmek için Griffin ve Bartholomew (1994) tarafından geliştirilmiş ve Türk örneklemi üzerine uyarlanarak Sümer ve Güngör (1999) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA)? , öfke ve öfke ifade tarzlarını belirlemek amacıyla Spielberger (1983) tarafından geliştirilmiş ve Özer (1994) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ?Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ)? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada tanımlayıcı ( descriptive) ve çıkarımlı (inferential) istatistik yöntemler kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik kapsamında; aritmetik ortalama, frekans dağılımları ve maximum ve minimum puanlar bulunmuştur. Verilerin analizinde, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Tekniği, Bağımsız grup t testi tekniği, Non-Parametrik Mann Whitney U Testi ve Non-Parametrik Kruskal Wallis Testi'nden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda, eğitim yöneticilerinin bağlanma stilleri ile öfke ve öfke ifade tarzları arasında ilişkinin olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre, korkulu bağlanma, kayıtsız bağlanma, saplantılı bağlanma stiline sahip yöneticilerin sürekli öfke düzeyleri arasında doğrusal ve anlamlı bir ilişki görülmektedir. Güvenli olmayan bağlanma stili (korkulu, saplantılı ve kayıtsız) ile öfke içe, korkulu ve saplantılı bağlanma ile öfke dışa arasında da doğrusal anlamlı bir ilişki elde edilmiştir.Son olarak öfke kontrol ile güvenli bağlanma arasında doğrusal ve anlamlı bir ilişkiye rastlanırken, korkulu bağlanma ile öfke kontrol arasında ters yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Eğitim yöneticilerinin bağlanma stilleri, yaş değişkenine göre faklılık göstermektedir. 51yaş üstündeki eğitim yöneticilerin 25-30 yaş arasındaki yöneticilere göre daha fazla güvenli bağlanma stiline sahip oldukları saptanmıştır. Diğer bir değişken cinsiyete göre erkek yöneticilerin bayan yöneticilere göre daha fazla saplantılı bağlanma davranışları gösterdikleri bulunmuştur. Hizmet yılı değişkenine göre 16 yıl ve üstü hizmet süresine sahip yöneticilerin hem 1-5 yıl hem de 6-10 yıl hizmet süresine sahip yöneticilerden daha fazla güvenli bağlanma davranışı ortaya koydukları görülmektedir.Araştırmada eğitim yöneticilerinin sürekli öfke ve öfke ifade tarzları yaş ve cinsiyet değişkenine göre farlılık oluşturmamaktadır. Ancak yöneticilerin Sürekli Öfke ? Öfke İfade Tarzları ünvan değişkenine göre fark göstermektedir. Bu sonuçlara göre, okul müdürlerinin müdür yardımcılarına göre öfkelerini daha fazla dışa vurdukları bulunmuştur. Araştırma bulguları önceki çalışmalar ışında tartışılmış ve başka araştırmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the relationship between the attachment styles of the education directors, and the permanent anger and anger explanation styles.Research group consists of 108 education directors, of whom 74 men and 34 women, working in state primary and secondary schools in Kadıköy District, Istanbul, under Ministry of National Education. It has been done certain statistical processes on the data received from scales distributed to education directors.?Relation Scales Questionairre? (İÖA,) which was developed by Griffin and Bartholomew (1994) for determining attachment styles and, folllowing adaption on Turkish sample, validity and reliability studies performed by Sümer and Güngör (1999), Permanent Anger-Anger Style Scale (SÖÖTÖ) which was developed by Spielberger (1983) for determining anger and anger explanation styles and validity and reliability studies performed by Özer (1994), and Personal Information Form have been used as data collection instruments.Descriptive and inferential methods has been used in the study. Under descriptive statistics arithmetic mean, frequency distributions, and maximum and minimum points have been obtained. In order to analyse the data, Multiplication Correlation Technique of Pearson Momentler, Non-Parametric U Test of Mann Whitney and Non-Parametric Kruskal Wallis Test have been used.As a result of the study, it has been found that there is a relation between attachment styles of education directors, and anger and anger explanation styles. According to the findings obtained, it has been observed that there is a linear and significant relation among permanent anger levels of the directors that have anxious attachment, apathetical attachment, and obsessional attachment styles. It has been obtained a linear and significant relation between unsafe attachment style (anxious, apathetic, and obsessive) and inside, and anxious and obsessive and outside, too.Finally, while it has been found out a linear and significant relation between anger control and safe attachment, an opposite way and significant relation has been found out between anxious attachment and anger control.The attachment styles of education directors indicate differences depending on age variable. It has been determined that those education directors above 51 have safer attachment styles comparing with those between 25-30 ages. Considering the variable of the years spent on work, those directors who worked 16 years or more have proven much safer attachment styles than those directors worked 6-10 years.In the study, permanent anger ve anger explanation styles of education directors do not comprise any difference for age and gender variables. However, Permanent Anger ve Anger Explanation Styles of education directors indicate difference for title variable. According to these results, school directors act their anger out more easily than vice directors do.