İlköğretım kurumlarında görev yapan öğretmen ve yöneticilerin beden eğitimi ve spor dersi'nden beklentileri
The expectations of the teachers and administrators working at primary school institutions from physical education lesson
  1. Tez No: 234812
  2. Yazar: KORKUT KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okullarında zorunlu dersler arasındaki Beden Eğitimi ve Spor Dersleri ile ilgili öğretmen ve yöneticilerin beklentileriyle ilgili bazı değişkenlere göre görüşlerinin değerlendirilmesini yapmaktır.Araştırmaya ilişkin veriler; İstanbul'un dört ilçesindeki ilköğretim okulları içerisinden random yöntemiyle seçilen 23 okulda görevli 41 ilköğretim okulu yöneticisi ve 225 öğretmeninin görüşlerinden oluşmaktadır.Hazırlanan anket iki bolümden oluşturulmuştur. Birinci bolümde katılımcıların kişisel ve mesleki bilgileri toplanmaya çalışılmış, ikinci bolümde ise beden eğitimi ve spor dersinden beklentilere ilişkin beş ölçekli likert tipi bir formatta hazırlanmış yirmibeş önermeye yer verilmiştir.Bu önermelere katılımcıların verdiği puanlar SPSS programından yaralanılarak; Frekans analizi, t-testi ve varyant analizi gibi istatistik hesaplamalarla sonucunda tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda varılan bulguların bazıları ise şöyledir:1.Öğretmen ve yöneticilerin büyük kısmının derslerde takım ruhu, yardımseverlik ve centilmenlik kavramlarını yaşayarak öğrenmeleri beklentisi içinde olduğu anlaşılmıştır.2.Genel olarak erkek öğretmenlerin Beden Eğitimi ve Spor Dersleri'nde öğrencilerin fiziksel gelişimlerine ağırlık verilmesi beklentisi içinde oldukları buna karşın bayan öğretmenlerin duyuşsal anlamda olgunluğa ulaştırıcı etkisinin olması beklentisi içinde oldukları görülmüştür.3.Araştırmaya katılanların Beden Eğitimi ve Spor Dersleri'nin öğrencilerin karakter gelişimlerine olumlu katkılarda bulunması gerektiğine inandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to do the evaluation of some ideas according to some changements related with the expectation of some teachers and administrator about the physical education subject in which among the obligatory subject in primary schools.The data consist of the ideas of 41 primary school administrators and 225 teachers working in 23 primary schools in four districts of Istanbul.The survey consists of two parts: In the first part, personal and professional data were collected. In the second part, 25 proposals prepared in 5 scale Likert format upon visionary leadership qualifications were listed.The scores were charted and commented through statistical calculations such as frequency analysis, t-test and variance analysis by using SPSS program.The findings reached at the end of the research are like so:It is understood that,1.Most of the teachers and administrator are in the expectation of pupils leaning by living the team work, help fullness and gentlemen content in the classes.2.It is seemed that generally the male teachers have the expectation physical growing must belied heavy on in Physical Education classes, on contrary to this the female teachers have the expectation that the Physical Education classes must have an effect to reach the emotional maturity.3.It is seemed that the people participated to the research believe the necessity of Physical Education classes must contribute to the character development of the pupils.