İlköğretim kurumları birinci kademesinde okutulan öğrenci dergilerine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri (Konya ili örneği)
- Tez No: 63210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Araştırma ile ilköğretim kurumlarında yardımcı eğitim aracı olarak kullanılan öğrenci dergilerine ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim kurumlarında eğitim aracı olarak kullanılan öğrenci dergilerinin kullanılması ile ilgili sorunları belirleyerek çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma yapılabilmesi için Konya ili, Meram, Karatay, Selçuklu ilçelerinde görev yapan 50 okul yöneticisinin ve 275 sınıf öğretmeninin görüşleri alınmıştır. Bir yıllık süreçte, bu araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar taranmış, ilgili kanun ve yönetmelikler incelenmiş, öğrenci dergilerine ilişkin okul yöneticisi ve öğretmenlerden görüşler alabilmek amacıyla bir pilot uygulama yapılmış ve bu uygulama neticesinde araştırma ile ilgili veri toplama aracına son şekli verilmiştir. Veri toplama aracı, öğrenci dergilerinin yönetici -öğretmen- veli ilişkisine etkisine, öğrenci dergilerinin seçim ve satış biçimine, kullanma sebebine, düzenlenme şekline, özelliklerine, kullanma tarzına, öğrenci dergileri ile birlikte verilen ünite ve yıllık plânların öğretime katkılarına, MEB tarafından dergi hazırlanmasına ilişkin görüşler: katılıyorum, kararsızım, katılmıyorum şeklinde üçlü derecelendirme ölçeği kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular analiz edildiğinde şu sonuçlara varılmıştır: 1. Ö.D. öğretme-öğrenme sürecinde öğretmen ve öğrenciye kaynak zenginliği ve esneklik sağladığı için kullanılmalıdır. 2. Ö.D. her sınıf seviyesinde her dersi içine alan aylık fasiküller halinde düzenlenmelidir. 3. Ö.D. 'nde, doğadaki ve sosyal hayattaki değişme ve gelişmelere paralel, ders kitabında bulunmayan güncel konulara da yer verilmeli, dilsiz harita, kesip katlamalı maketler vb. sayfalar olmalıdır. III4. Ö.D. 'nde ünitelerle ilgili deney, gözlem, araştırma, inceleme konularına da yer verilmelidir. 5. Ö.D.'nde yalnızca ünitelerin kısa özeti şeklinde bilgi verilmeli, konular bol alıştırma ve örneklerle beslenmelidir. 6. Ö.D.'nin beraberinde ünitelerle ilgili video ve ses kasetleri de olmalıdır. 7. Ö.D. 'nde öğrenci başarısını objektif olarak ölçebilen standart başarı testleri ve kontrol testleri de olmalıdır. 8. Ö.D. iki yılda bir yerine her yıl geliştirilerek yeniden düzenlenmelidir. 9. Ö.D. öğretmenlerden oluşan bir komisyon tarafından seçilmelidir. 10. Ö.D. okul kooperatifinde satılmalıdır. 11. Ö.D. ders kitaplarının yerine değil onların da kullanımına kılavuzluk etmelidir. 12. Ö.D. Millî Eğitim Bakanlığınca da hazırlanıp yayımlanmalı ve satılmalıdır. Bu araştırma ile yönetmelik ve program hazırlayıcılarının, yazar ve alan uzmanlarının, öğrenci dergisi yayıncısının ve pazarlamacılarının, okul yöneticisi ve sınıf öğretmenlerinin ve diğer araştırmacıların çalışmalarına ve bu alandaki düzenlemelerine kolaylık teşkil edeceği ümit edilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By this research, the ideas of teachers and managers about the magazines used as educational tools in primary schools were put forward. The purpose of this, research is to develop proposals from the point of view of educational administration by determining the difficulties faced by the teachers while they are using these magazines. For this resarch, the views of teachers in Meram, Karatay and Selçuklu towns of Konya prevince have been obtained. During the one year period, first the sources related to the topic were canvassed, related laws and relugations were examined, a pilot survey was done to find out teachers' and managers' views and as a result of this application, the method the gather data was determined. To gether data, a rating scale with tree items (agree, don't know, disagrre) was used to find out the following : views about the effects ou magazines to the relationship between manager, teacher and student; how the student magazines are chosen and sold, the reason for usage, how they are formed, and the contrubitions of the table of specifications distrubuted with the magazines. When the data gathered was analized, the following results were found : 1. These magazines should be bought since they enrich the sources and provide flexibility. 2. They should be printed in fasciculus. 3. in these magazines, there sould also be the topics reletad to the changes and developments in nature and social life. There should also be some models. 4. They should cever experiments, reserches and observations. 5. Each unit should centain lots of examples and exercises. 6. These magazines should be accompanied by audio and video casettes. v7. They should have standart achievement tots and control tests, too. 8. Instead of in two years, they must be renewed anually. 9. They must be chosen by a group of teachers. 10. They should be sold at the school's cooperative store. 11. These magazines should be used to guide the text, books they musn't be usedinstead of text books. 12. These magazines must be prepared and sold by the Ministry of Education. I hope to help these who involve in preparing, editing, writing, publishing and selling these magazines with my study. VI