Spikerlik eğitiminde ses kalitesi ve boğumlama bozukluklarının düzeltilmesinde ses eğitimi yöntemlerinin etkisi
Voice quality in education of speakers and the effects of voice training methods on the correction of articulatory disorders
- Tez No: 234861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, seslerini profesyonel olarak kullanacak olan spikerlik eğitimi alan bireylerde ses kalitesi ve boğumlama bozukluklarının düzeltilmesinde ses eğitiminin etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, spikerlik eğitimi almakta olan bireylerin, yapılan ses akustik ve aerodinamik ölçümler ve perseptüel değerlendirme sonuçlarına göre ses kalitesi ve /veya boğumlama bozuklukları olanlar belirlenmiştir. Ses kalitesi ve/veya boğumlama bozukluğu olan 16 öğrenci 8'er kişilik iki gruba ayrılarak, bunlardan biri ?kontrol grubu?, diğeri de ?deney grubu? olarak adlandırılmıştır. Bireylerden yapılan ölçüm ve değerlendirme verileri, ?çalışma öncesi veriler? olarak alınmıştır.Kontrol grubundaki bireylere hiçbir uygulama yapılmamış, deney grubundaki bireylere ise 10 hafta süreyle ses eğitimi uygulanmıştır. Bu süre sonunda, çalışma öncesinde yapılan ölçüm ve değerlendirmeler her iki grupta da yeniden yapılmıştır. Kontrol ve deney gruplarından, çalışma öncesinde ve çalışma sonrasında elde edilen veriler istatistik olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kontrol ve deney grupları arasında, hem çalışma öncesinde, hem de çalışma sonrasında S dışında elde edilen akustik ve aerodinamik ölçüm verileri (Fo (Temel Frekans), Jitter, Shimmer, NHR (Noice Harmonic Ratio), MFS (Maksimum Fonasyon Süresi), S, Z ve S/Z oranı) bakımlarından önemli farklılıklar bulunmamıştır. Akustik değerlendirmelerde önemli farkın bulunmaması öğrencilerin tümünde ses probleminin olmadığını göstermektedir.Kontrol ve deney grupları arasında, çalışma süresince akustik ve aerodinamik özelliklerde saptanan değişmeler bakımından, S dışındaki özelliklerde istatistiksel olarak önemli farklılık olmadığı saptanmıştır.Perseptüel değerlendirme sonucunda elde edilen verilerin (/r/ (gılama), /s/ (ıslıklama), /ş/, /c/, /ç/, /z/, Hızlı Boğumlama, Ağır Boğumlama, Şiddete İlişkin Bozukluk, Perdeye İlişkin Bozukluk, Tona İlişkin Bozukluk (Garık ses ve gırtlak sesi) değerlendirmesi sonucunda, bu bozukluklar bakımından kontrol grubunda değişme olmadığı, ancak deney grubunda gelişme sağlandığı belirlenmiştir.Bu sonuçlar ışığında ses eğitiminin sağlıklı seslerin akustik özelliklerinde önemli bir değişme meydana getirmediği, bunun yanında, perseptüel değerlendirme ile belirlenen boğumlama ve ses kalitesi bozukluklarında gelişme sağlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of voice training on correction of voice quality and articulatory disorders in individuals who receive speaker training because they will use their voice professionally.In the study, among the individuals who received speaker training, those who suffered from voice quality and/or articulatory disorders were determined on the basis of voice acoustic and aerodynamic measurements and the results of perceptual evaluation. 16 students who suffered from voice quality and/or articulatory disorders were divided into two groups, each with 8 students, and one was named the ?control group? while the other one was named the ?experimental group?. The data obtained from measurements and evaluations of individuals were named ?pre-experimental study data?.No tests were administered to the individuals in the control group whereas the individuals in the experimental group were given voice control training for a period of 10 weeks. At the end of this period, the measurements and evaluations made before the study were conducted again in both groups. The data obtained from the control and experimental groups before and after the study were analysed statistically. As a result of the analyses made, except for S, no significant differences were found between the control and experimental groups both before and after the study in terms of acoustic and aerodynamic measurement data (Fo (Fundamental Frequency), Jitter, Shimmer, NHR (Noice Harmonic Ratio), MFS (Maximum Phonation Period), S, Z and S/Z ratio). The fact that no significant differences were found in acoustic evaluations indicates that not all the students suffer from vocal disorders.It was found that there were no statistically significant differences in the features except for S between the control and the experimental groups in terms of the changes observed in acoustic and aerodynamic properties during the study.As a result of the perceptual evaluation of the data in terms of (/r/ (guttural), /s/ (hissing), /sh/, /dz/, /t?/, /z/, Quick Articulation, Slow Articulation, Disorder of Intensity, Disorder of Pitch, Disorder of Tone (Gargling voice and Guttural voice), it was found that there was no change in the control group in terms of these disorders but that progress had been made in the experimental group.In light of these findings, it was concluded that voice training did not bring about a significant change in acoustic features of healty voices but progress was made in articulatory and voice quality disorders that were determined via a perceptual evaluation.