İlköğretim okullarında yöneticilerin sınıf öğretmenlerini güdüleme davranışları ve gerçekleşme düzeylerine ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri (Konya ili örneği)
Views of teachers and administrators concerning the administrators' behaviors of motivating the form masters and their fulfilment levels at primary schools
  1. Tez No: 234908
  2. Yazar: SİBEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin sınıf öğretmenlerini işe güdülemek için kullandıkları yöntemlere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirlemektir.Araştırmanın evreni Konya ili merkez ilçelerinde görev yapan okul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 2007- 2008 eğitim-öğretim yılında bu okullarda görev yapan ve rastlantısal örneklem yoluyla seçilmiş okul yöneticileri ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Yönetici ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerini almak amacıyla araştırmadaki veriler, Aycan Çiçek SAĞLAM tarafından geliştirilen ?Güdüleme Yöntemleri Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçek psiko-sosyal, örgütsel ve yönetsel ve maddi güdüleme metodu olarak üç güdüleme boyutunu içerir.Elde edilen bulgulara göre örgütsel ve yönetsel boyutta yer alan güdüleme yöntemleri en fazla kullanılan ve öğretmenleri güdüleme derecesi de en yüksek güdüleme yöntemleridir. Psiko-sosyal boyut ile maddi boyutta yer alan güdüleme yöntemlerinin yöneticiler tarafından kullanılma sıklığı her iki grup tarafından da düşük algılanmakta ancak, bu boyuttaki güdüleme yöntemlerinin öğretmenleri işe güdüleme derecesini her iki grup da daha yüksek düzeyde görmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the view of administrator and teachers in relation to motivation methods used by public primary schools administrators to motivate form master at work.The border of the research is constituted by the administrator and the teachers from the central districts of Konya. The sample of the research is constituted by the randomly selected administrator and the teachers working in these schools by the education term of 2007-2008.Survey model is used in the research. In order to learn the opinions of administrator and teachers the data were collected with ?Motivation Methods Scale? developed by Aycan Çiçek SAĞLAM. This scale contains three dimension the psycho-social, the organization and administrational and economical motivation methods.According to the result of this research, the administrators agree with teachers that organizational and administrational motivation methods are most utilized methods by administrators and these methods are also the highest motivation methods for teachers Both administrators and teachers have acknowledged that psycho-social and economic motivation methods? the uses of frequency are low. On the other hand these methods highly motivated teacher according to the views of the same teachers and administrators.