Kültürel değişim sürecinde değişen kadın-erkek ilişkileri ve televizyon dizilerindeki değişim göstergeleri: değişim sürecini üniversite gençlerinin algılayış şekilleri
Men and women relationships during the cultural change process and change indicators in tv serials: How do university students perceive the change process
- Tez No: 234936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze kadın-erkek ilişkilerinde görülen değişime değinilerek, televizyon dizilerinde geniş yer bulan kadın-erkek ilişkileri ve ilişkilerde sunulan değişim göstergelerini üniversite gençliğinin nasıl algıladığı amaçlanmaktadır.Araştırmanın çalışma evrenini, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Ankara'da bulunan 4 devlet üniversitesinde (ODTÜ, Hacettepe, Ankara ve Gazi) öğrenim gören toplam 300 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada üniversite gençliğinin televizyon dizilerindeki ikili ilişkileri nasıl değerlendirdiği ve bu durumdan etkilenip etkilenmediklerinin yanı sıra diziler nedeniyle kültür şoku yaşayıp yaşamadıklarının cevabı üzerinde durulmuştur.Araştırmada, üniversite öğrencilerinin evlilik öncesinde partnerleriyle cinsel birliktelik yaşayıp yaşamadıkları ve evlilikle ilgili düşüncelerini tespit etmeye yönelik soruların yanı sıra kadın-erkek ilişkilerinde önemli bir konu olan aldatma unsuru ile ilgili de sorular yer almaktadır.Araştırma bulgularına göre; üniversite öğrencileri arasında dizi izleme sıklığı az olduğu gözlenmiştir. Üniversite öğrencileri, dizilerdeki kadın-erkek ilişkilerini genel olarak ?olumsuz? karşılamakla birlikte, gençlerin dizilerdeki bu olaylardan etkilenmedikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, cinsiyet ve aldatma ile ilgili bulgular arasında çapraz tablo tekniği ile karşılaştırma yapılarak bulgular arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu incelemenin sonuçları altıncı bölümde detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerinin diziler nedeniyle kültür şoku yaşayıp yaşamadığını ortaya koymaya çalışan sorunun karşılığı olarak ise ?az? düzeyde bir etkilenme olduğu gözlenmiştir.Tüm bu bulguların yanı sıra, araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunluğunu köy-kasaba ve ilçelerden gelen öğrencilerin oluşturması ise dikkat çekicidir.Araştırmada Surver yöntemi ve sonuçların analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by mentioning the change in men and women relationships from past to the present, it's aimed to demonstrate the men and women relationships which are widely handled in TV serials and how the university students view the change indicators presented in relationships.The target population of the study is 300 students, all of whom study at state universities in Ankara (METU, Hacettepe University, Ankara University and Gazi University). In the study, the way university students view the men and women relationships in TV serials and whether they are affected by these relationships, as well as the answer to the question whether they have hade a culture shock as a result of the TV serials is focused on.In the study, not only questions aimed at determining whether the students had a sex affair with their partners prior to weddings and their opinions on marriage but also questions related to cheating, which is a crucial subject in men and women relationships, take place.According to the results of the study, it?s been found out that the frequency of watching TV serials among university students is low. It?s also been found out that university students generally have a negative approach to the men and women relationships in TV serials, while they are not affected by these relationships in these serials. In addition, findings related to sex and cheating have been compared through cross table method and the relations between these findings have been investigated. The results of this investigation have been attempted to be explained in detail in six sections. With regard to the responses of the students to the question aimed at determining whether the students have had a culture shock because of the TV serials, it?s been observed that the students have been affected at a low scale.In addition to all these findings, it?s noteworthy that most of the students taking part in the study are students who have come to study in Ankara from villages, towns and counties. In the study, Surver method is used and the results of the survey are analyzed through SPSS program.