Türkiye'de belediyecilik, Karaman'da belediyeciliğin tarihsel gelişimi ve mevcut etkinliklerinin analizi
The municipality in Turkey, the historical development of Karaman municipality and the analyses of available activities
- Tez No: 234946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Devlet yönetimi, merkezi yönetim ve yerinden yönetim olarak ikiye ayrılır. Yalnızca merkezden yönetim ve yalnızca yerinden yönetim, dünyada tek başına uygulama olanağı bulamaz. Farklı ağırlıklarda birlikte uygulanmaktadırlar. Günümüzde küreselleşme ile birlikte, yerelleşme olgusu da önem kazanmaya başlamıştır. Merkezi yönetimin ekonomik ve sosyal işlevleri azalırken, yerel yönetimler bazında karşılanması beklenen ihtiyaç ve talepler artmaktadır.Yerinden yönetim içinde belediyeler, il özel idareleri ve köyler bulunmaktadır. Belediyeler, yalnızca yerel halkın ihtiyaçlarını karşılamazlar. Ayrıca demokrasinin ve hizmet kalitesinin artmasında önemli bir paya sahiptirler. Bunun yanında yerel değerlerin öne çıkmasında katkıları vardır. Yerel halkın ihtiyaçlarının nitelik ve nicelik olarak artması, belediyenin hizmetlerini öne çıkarmaktadır.Karaman 1989 yılında il olmuştur. Genç bir il geçmişinin olması, belediye hizmetlerinin tam olarak yerine getirilememesi sonucunu doğurmaktadır. Oysa yerel halkın sağlıklı, çağdaş, düzenli ve yaşam kalitesinin artmasıyla gelişen ihtiyaçlara cevap veren kurumlar, belediyelerdir. Bu çalışmada Karaman Belediyesi'nin hizmetleri ve yerel halkın bu hizmetlerden memnuniyetleri araştırılmıştır. Klasik belediye hizmetlerinin hemen hemen tümü Karaman Belediyesi tarafından kısmen veya tamamen gerçekleştirilmektedir. Yapılan alan çalışmasına göre katılımcıların azımsanmayacak bir bölümü, belediye hizmetlerinden memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir.Karaman Belediyesi'nin hizmetlerinden halkın memnuniyet dereceleri ile ilgili bu çalışma, yapılan ilk akademik çalışmadır. Bu özelliği ile de sadece alanda çalışanlara değil, idarecilere de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Governmental management is divided into two: central management and local management. Central management alone or only local administration can not be applied to whole world. They are activated together in varying strengths. Nowadays with the globalization the concept of localization started to gain much importance, too. While the economic and social functions of central management is decreasing, needs and demands that are expecting to be supplied in the local management field are increasing.There are municipality , Special Provincial Administration and village in the local management. Municipalities do not only supply the needs of community, they have also an important role in increasing the quality of democracy and service. In addition , they contribute to the values of locality to become prominent. The increasement of the local communities? needs which are qualitative and quantitative, put fore the services of municipality.Karaman became a Province in 1989.Because of having a young provincial past, Its municipality services could not do its duties exactly.However, the only institution that can support the local people with a healthy, quality and settled life is the municipality. In this work, It is investigated the services of Karaman municipality and the satisfaction of Its community about these services. Approximately all of the Regular Municipality Services are became partially or completely true by Karaman Municipality. According to the field research, a considerable amount of participants said that they aren?t content with the service of Municipality.This is the first academic study about the degree of the people satisfaction with the Karaman Municipality Services. And with this feature, It will not help only to the worker ın thıs field but also to the administrator.