Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Hukukunda işkence yasağı
- Tez No: 234982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşkence bir insanlık suçudur. Suçlu bir kişi hakkında soruşturma yapmak sadece delil etmek ve bilgi edinmek amaçlıdır. İşkence, kötü muamele ve benzerleri hiçbir olağanüstü durum veya istisna kabul edilmeksizin bütün insan hakları belgelerinde yasaklanmıştır. Hemen hemen tüm insan hakları belgelerinde korunması gereken, olağanüstü durumlarda bile sınırlandırılamayan önemli bir hak olarak vasıflandırılmıştır. Her hal ve şartta, hem ulusal hem uluslararası organizasyonlarda hukuka uygun bir davranış olarak kabul edilmemiştir. İşkence yapanlara iç hukukumuzda çok ağır cezalar öngörülmüştür. İnsan hakları açısından ?işkenceye sıfır tolerans? sloganıyla işkenceyle mücadele açısından olumlu düzenlemeler yapılmıştır. İşkencenin sistematik olarak yapılmadığı vurgulanmış, münferit işkence vakalarının üzerinde ise çok önemle durulduğu ifade edilmiştir. İşkence insan haklarının en önemli ihlallerinden bir olagelmiştir.
Özet (Çeviri)
Torture is a humanity crime. To sentence a guilty person is just to investigate for evindence and to obtain knowledge. Torture and bad behaviour similar to it, have been banned without accepting any extraordinary conditions or excuse with no exceptions/conditions in all human rights documents. In almost all of these documents human rights attributed important to be protected, are taken into public consideration to be limited in extraordinary situations. But whatever conditions occur, in both national and international organizations, torture has never been accepted as a behaviour appropriate for the law. n our national law, very heavy penally has been projected for the people who torture. In positive arrangements made for human rights an in struggling wiht torture by ?zero tolerance for torture? pronunciation, it is emphasized that torture hasn?t been applied systematically, individual torture events are seriously shown attention on and torture has been an important infringement of human rights.