Performans değerlendirmede kurumsal karne modeli ve bir hizmet işletmesinde uygulama
Organizational balanced scorecard model in performance review and execution in a service business
- Tez No: 234981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF PARLAKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Performans yönetimi, işletmelerde çalışanların kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayarak örgüt için nasıl daha fazla verimli olabileceklerini belirledikleri, işverenlerin kendilerinden ne beklediğini ve işletmenin hedeflerine daha kısa yoldan ulaşması için personelin ne yapmaları gerektiğini öğrendikleri bir yönetim biçimidir.Performans yönetimi, işverenlerin çalışanlarının mevcut durumunu belirlemelerine, sağlam ve tarafsız geri bildirimlerle personelin gelişim ve eğitim ihtiyaçlarının tespitiyle çalışanların hedefleri ile işletmenin hedeflerinin uyumlu hale getirilmesine katkı sağlar.Üst düzey yöneticiler, sadece finansal ölçütlerin kullanıldığı performans yönetim sistemlerinin eksik yönlerini fark etmişler ve finansal ölçütlerin yanı sıra finansal olmayan diğer ölçütlerin de yönetim sistemi içerisine dahil edilmesine karar vermişlerdir.Çeşitli bilimsel araştırmalar sonucunda, finansal ölçütlerin yanında genel olarak müşteri, iç süreçler öğrenme ve gelişme boyutlarını da kapsayan performans karnesi kavramı ortaya çıkmıştır.Balanced scorecard yaklaşımı olarak da adlandırılan performans karnesi, geleneksel performans yönetim sistemlerinin eksiklikleri sonucu 1990'lı yıllarda ortaya çıkan, problemlerin çözümüne yardımcı olmak için geliştirilen bir performans ölçüm yöntemi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir stratejik yönetim aracıdır.Bu çalışmada, performans yönetimi kapsamında performans ve yönetimi kavramlarından bahsedilerek, performans karnesi tüm boyutlarıyla incelenmiş olup, Konya Numune Hastanesi'nde bütün boyutlarıyla geniş kapsamlı bir performans karnesi uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance management is a management style, which the workers understand their performance and the ways of developing it, learning the expectations of the employers and how they work useful for the organization.Performance management maintains to the employers how to learn the current situation of the workers by rational feedbacks according to the training and development needs of workers and makes contribution to the objectives of the workers canorous to the objectives of the organizations.Managers noticed that performance management that depend just on financial means not sufficient and after they have noticed this lack of success they have decided to implement also non financial means while managing performance. After some scientific works, the performance record notion comes into power that includes the financial means and also inner process?, learning and improving tools.Also called balanced score card, come into application after the lack of traditional performance management applications in 1990?s which helps to solve the problems, at the same time it?s a strategic management device.In this research, performance and its management handled, also ?balanced scorecard? was carefully examined with its all aspects. As a case study in Konya Numune Hospital, the balanced scorecard applied with its all components.