Perikles Dönemi ve Atina
Pericles Period and Athens
  1. Tez No: 575625
  2. Yazar: İLKAY SİNAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Perikles, Helenler ile Perslerin girişmiş olduğu çetin mücadelelerin yaşandığı M.Ö. 495 yılında dünyaya gelmiş ve M.Ö. 461 yılına gelindiğinde Atina'da baskın güç olmuştur. Atina'da gücü eline alan Perikles, kısa sürede muhalefeti bertaraf etmiş ve bir dizi reformlar gerçekleştirmiştir. Tarihsel süreçte yaşamış olduğu değişikliklere rağmen izleri şu an dünyamızda da etkili olan bu reformlar sayesinde Perikles, demokrasi neferlerinin en önde gelen isimlerinden biri olarak anılmıştır. Dış politikada ise saldırgan bir duruş takınan Perikles, Attika-Delos Deniz Birliği'ni süreç içeresinde Atina İmparatorluğuna çevirmiş ve birliği, Atina emperyalizminin taşıyıcısı haline getirmiştir. Perikles'in dış politikası, Atina liderliğindeki Attika-Delos Deniz Birliği'nin emperyalist çıkarlarının, Peloponnesos Birliği polislerinin çıkarları ile çatışmasına sebep olmuştur. Bu sebepten kaynaklı olarak iki birlik üyesi polisler, sık sık birbiriyle savaş durumuna gelmiştir. Sonunda ise Helenler için sonun başlangıcı sayılabilecek Peloponnesos Savaşı (M.Ö. 431-M.Ö. 404) patlak vermiştir. Perikles, savaşın henüz başı sayılabilecek bir dönemde (M.Ö. 429) hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Pericles was born in 495 BC, when the hard struggles of the Hellenes and Persians took place, and in 461 BC he became the dominant power in Athens. Having taken power in Athens, Pericles quickly defeated the opposition and carried out a series of reforms. In spite of the changes experienced in the historical process, Pericles was named as one of the most prominent names of the democratic carriers thanks to these reforms which are effective in our world. In foreign policy, Pericles took an aggressive stance, transformed the Attic-Delos Naval Union into the Athens Empire in the process and made the union a carrier of Athens imperialism. Pericles' foreign policy has caused the imperialist interests of the Attic-Delos Naval Union, led by Athens, to clash with the interests of the Peloponnesian Union. For this reason, these two polices, which are members of the union, have often come to war with each other. Finally, the Peloponnesian War (431 BC-404 BC) erupted which could be considered the beginning of the end for the Hellenes. And Pericles lost his life in a period (429 BC) when the war was just beginning.