Ahiret inancının sosyo-psikolojik yansımaları
Socio-psychological reflections of the belief of hereafter
  1. Tez No: 235005
  2. Yazar: NEVZAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Önsöz, kısaltmalar, giriş, 2 bölüm, sonuç ve kaynakça. Önsözde, konunun önemi üzerinde durulmuştur.Giriş bölümünde; Ahiret inancı, İslam dininin, temel prensiplerinden biridir. Ahiretin varlığını, gerekliliğini ve doğruluğunu akıl ile biliriz. Fakat ahiretteki durumları ancak Allah'ın bize bildirmesiyle biliriz. Ahirete olan inanç Kur'anın ilk indiği dönemlerde daha etkiliydi. Zamanla bu etkisi azaldı. Ahiret inancı bir zaman sonra akıllarda farklı bir şekilde algılandı. Çünkü bu inanç diğer dinlerin ölüm sonrası inancı ile karışmış ve bozulmuştu.Müslümanlar, Kur'ana yeniden yönelirse ve akıllarını aktif olarak kullanırlarsa ahiret inancı daha farklı olacak ve daha da güzelleşecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six parts: Introduction, entrance, two parts, conclusion and bibliography. In introduction part the Importance of the subject take place.In introduction part, it is mentionet that the belief of hereafter is one of the basic principles of Islam. The necessity of hereafter, its existence and its truth are known by using mind but what will happen there is known through informed by Allah. When the belief of hereafter was more effective then today when the Koran was send in time. This effect was decreased. This belief was perceived in a different way by people after a while. Because it was integrated with other religions beliefs and it was deformed.