Özel eğitim sınıflarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin eğitilebilir zihin engelli öğrencilere ilk okuma öğretiminde kullanılan yöntem ve tekniklere ilişkin görüşlerinin değerlendirimesi
An evaluation of the perspectives of the class teachers who teach in special education classes of the educable mentally retarded on teaching methods and techniques for teaching unital reading
- Tez No: 235033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de Özel Eğitim sınıflarında öğrenim gören hafif düzeydeki zihin engelli öğrencilerin okuma öğretiminde öğretmenler farklı teknikleri kullanmaktadırlar. Ancak Türkiye'de öğretmenlerin bu teknikleri ne kadar kullandıklarına yönelik araştırmalar sınırlıdır. Dolayısıyla, bu araştırmanın amacı, özel eğitim sınıfına devam eden zihin engelli öğrencilere okuma öğretiminde öğretmenlerin hangi teknikleri kullandıklarını ve en çok tercih ettikleri tekniği belirlemek ve bu alanda yapılacak diğer çalışmalara ışık tutmaktır. Bu araştırmada Karaman, Adana, Mersin illeri, Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim okullarına bağlı özel eğitim sınıf öğretmenlerinden 26 öğretmen seçilmiştir. Veriler, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Görüşme yönteminden ``Yarı Yapılandırılmış Görüşme Tekniği'' kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler ``İçerik Analizi Yöntemi'' ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, özel eğitim sınıf öğretmenleri, zihin engelli öğrencilere okuma-yazma öğretiminde farklı teknikler kullanmaktadırlar. Özel eğitim sınıflarındaki zihin engelli öğrencilerin farklı zihinsel özelliklere sahip olması ve bu öğrencilere yönelik hazırlanmış okuma-yazma ve diğer ders kitaplarının olmaması öğretmenlerin ortak bir teknik kullanmamalarına neden olmaktadır. Öğretmenlerin kullandıkları teknikler ve neden tercih ettiklerine ilişkin görüşlerinde farklı yaklaşımları olduğu da ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different techniques in teaching reading in Turkey. However, which technique is appropriate for students with mentally handicapped is still concerned subject. Therefore, the aim of this research is to determine which techniques the teachers use and the technique they prefer mostly in teaching reading to students with mentally handicapped who are enrolled in special classes and is to light further researches. In this research, 26 teachers who work in primary schools in Karaman, Adana and Mersin Local Education Authorities, participated in this study. The data were collected via using semi-structured interview which is one of the qualitative research methods. The data were analyzed with the light of `content analysis method?. According to the findings; special education class teachers use different techniques in teaching reading to students with mentally handicapped. Since students with mentally handicapped in special education classes have different characteristics and there are not ready to use reading-materials such as books, textbooks and other materials. Teachers have also different approaches with their views about the teaching techniques they use and the reason for their preference.