Konya'da faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi işletmeleri'nin ihracatta yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri
The problems of the corporations operating in automotive side/subordinate industry sector in Konya in export and proposed solutions
- Tez No: 235046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gelişen dünyada ve değişen rekabet koşulları dikkate alındığında her sektördeki işletmelerin kendi sektörlerine uygun strateji ve politikalar takip etmesi gerekmektedir. Dış pazarlara açılmak küreselleşen dünyanın en önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir. 2002-2005 yılları arasında ihracatımız 36.1 milyar dolar iken, 2006 yılı sonunda ise 85,1 milyar dolara 2007 sonu itibari ile ise de bu rakam 107 milyar dolara ulaşmıştır. İhracatımızda yaşanan olumlu gelişmeler, ileri dönemlerdeki ihracat hedeflemelerimize ulaşabileceğimiz yönünde cesaretimizi artırmaktadır. Ancak, bugün itibariyle ortaya çıkan tabloya bakıldığında, bütün olumlu gelişmelere rağmen ihracat ve ihracatçılarımızın yatırım-üretim-ihracat ekseninde hammadde ve yarı-mamul temini, girdi maliyetleri, ihracata uygun döviz kuru ve pazarlama sorunları gibi bir dizi etkenden olumsuz etkilendiği anlaşılmaktadır. (MÜSİAD Konya Şubesi, 2007: 5)Öncelikle İhracat kavramının tanım ve kapsamı üzerinde durulduktan sonra ihracat çeşitleri sunulmuştur. Daha sonra ihracatta kullanılan ödeme ve teslim şekillerine değinilmiş ardında, otomotiv yan sanayinin tanımı, kapsamı ve sektörle ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra Türk Otomotiv Yan Sanayi hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra Konya İli öncelikle sosyo-ekonomik yapısı ile ele alınmış ve daha sonra ilin otomotiv yan sanayindeki durumu hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise yapılan anket çalışması ile Konya'da faaliyet gösteren yan sanayi işletmelerinin ihracatta karşılaştıkları sorunlar ortaya çıkarılarak, bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When taking the developing world and the changing competition conditions into consideration, the organizations in each sector are required to follow up the strategies and polices congruent to their sectors. Opening out to the foreign markets has been one of the most significant actors of the globalizing world. While our export between the years 2002-2005 was US$ 36.1 billion, this figure has achieved US$ 85,1 billion at the end of 2006 and US$ 107 billion as of the end of 2007. The positive progress experienced with our export encourages us that we will achieve our export targets in the coming periods. However, when we monitor the scene which has come in view as of today, it is understood that the export and our exporters are negatively affected by some factors such as raw material and semi-product supplying, entry costs, reasonable currency in export and marketing problems in the axis of investment-production-export in spite of all these positive developments. (MÜSİAD Konya Branch, 2007: 5)After giving point to the description and scope of the export concept primarily, the export types have been presented. Then the payment and delivery modes which are used with the export are referred; afterwards the information about the Turkish Automotive Side/Subordinate Industry is given after evaluation related to the description, scope and sector of automotive side/subordinate industry. Later on, the province of Konya is discussed about her socio-economical structure and then the information about the state of the province in the automotive side/subordinate industry is given.