Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin değerlendirilmesi (Selçuk Üniversitesi örneği)
Evaluate the implementation for the transition witout an examination from secondary level vocational nd technical schools to higher vocational instutions (For Selcuk University)
- Tez No: 235051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitim sistemimizde yeni düzenlemeler, ülkemiz insanının eğitim seviyesini ve niteliğini yükseltmek ve sürekli gelişen dünyada rekabet sağlayabilmek için yapılmış ve yapılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalardan birisi de mesleki ve teknik öğretim okullarından meslek yüksekokullarına sınavsız geçiştir. Bu düzenleme ile bir çok sorunla başetmeye çalışan meslek yüksekokulları sınavsız geçişin beraberinde getirdiği bir çok sorunla karşı karşıya getirilmiştir. Bu çalışma, meslek yüksekokullarında sınavsız geçişin beraberinde getirdiği sorunları ortaya çıkarmak için konunun tarafları olan kişilerden , kurum ve kuruluşlardan ve literatürden faydalanılarak yapılmıştır. Sorunların ortaya çıkarılabilmesi öğrtetim elemanları için 26 , öğrenciler için 27 maddeden oluşan 2 adet anket geliştirilmiştir. Bu anketler Selçuk Üniversitesi evreni içinde örneklem olarak sınavsız geçişin yoğun olduğu 5 meslek yüksekokulunda uygulanmıştır. Alınan veriler, SPSS paket programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new arrangements in our education system have been made and is still being made in order to improve our country?s people?s educational level and the quality of it and to compete the others in a world that changes continuously. One of the arrengements of these is passing to vocational high school or collages from technical and vocational schools without examination. With these arrengements these vocational hıgh schools has been faced with lots of difficulties as a result of passing without examination while trying to solve the other problems. This work has been done to find out the problems that appeared as a result of the passing to Vocational Highscools with out examination by the help, of the people that are given teh education and giving the education and the associations, foundations and the literature. Two questionnaire that consists of 26 articles for the lecturers and 27 articles for the learners have been improved to find out the problems. This questionnares was aplied to lecturers and students in Selcuk University?s 5 Hıgher Schools which faced passing witout examination to higher collages. Taking data was vaulated and analyzed with SPSS software.