Analysis of current reclamation practices, post mining land use alternatives and suggested procedures in ael mines
Ael madenleri'nde mevcut arazi ıslah çalışmalarının, işletme sonrası arazi kullanım alternatiflerinin analizi ve önerilen işlemler
- Tez No: 23510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
öz AEL MADENLERİ ' NDE MEVCUT ARAZİ ISLAH ÇALIŞMALARININ, İŞLETME SONRASI ARAZİ KULLANIM ALTERNATİFLERİNİN ANALİZİ VE ÖNERİLEN İŞLEMLER AYDOĞAN, Orhan Yüksek Lisans Tezi, Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdal ÜNAL Eylül, 1992, 215 Sayfa Bu tez, AEL Madenleri' ndeki mevcut arazi çalışmalarının analizini, işletme sonrası arazi kullanım alternatiflerinin seçimi ve değerlendirilmesini ve AEL Madenleri' ndeki arazi ıslah işlemlerine önerileri içermektedir. Burada değinilen ana başlıklar arazi kullanım planlaması, üstörtünün alınması ve bitkilendirmedir. Mevcut arazi ıslah çalışmalarının analizi, arazi gözlemlemelerine ve dünyadaki ve AEL Madenleri 'ndeki arazi ıslah çalışmalarının karşılaştırılıp boşlukların belirlenmesine dayanmaktadır.Uzun dönemdeki kullanımların analizleri, yatırımcının ekonomik hedeflerinin yanında, bölgenin sosyoekonomik ve doğal koşullarına uyumunuda içerir. Bu çalışmada, AEL Madenleri' nde, gelecekteki işletme sonrası arazi kullanımları Fuzzy Set yöntemine göre incelenmiştir. Bu analizdeki en önemli husus, sistematik faktörlere bağımlı kalınarak verilen madencilik sonrası arazi kullanım kararlarına farklı bir yöntemle yaklaşılmasıdır. Literatür araştırmasına, arazi ıslah çalışmalarının kritik analizine, işletme sonrası arazi kullanım alternatiflerinin değerlendirilmesi ve seçimi yönündeki teorik çalışmalara ve ulusal ve uluslararası çalışma grubu toplantısının değerlendirilmesine bağımlı kalınarak, AEL işletmesi 'ne, arazi ıslah birim işleri ve bu sırada dikkate alınması gereken noktalar konusunda önerilerde bulunulmuştur. Son olarak, tezde ulaşılan sonuçlar ve ilerideki çalışmalar için öneriler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Açık ocak işletmeciliği, arazi ıslahı, arazi kullanım planlaması, işletme sonrası arazi kullanım alternatifleri, fuzzy set, analitik sıralanımlı işlem. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 607.01.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF CURRENT RECLAMATION PRACTICES, POST MINING LAND USE ALTERNATIVES AND SUGGESTED PROCEDURES İN AEL MİNES AYDOĞAN, Orhan M.S. in Mining Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erdal Ünal September, 1992, 215 pages Analysls of current reclamation practices, selection and evaluation of post mining land use alternatives and suggestions for reclamation procedures in AEL Mines are presented in this thesis. Specific topics such as reclamation and land use planning, overburden handling, revegetation are also considered. Analysis of current reclamation practices have been realized based on evaluation of the field observations, and on identification of the gaps between the practices carried out in AEL Mines and in developed countries. iiiAnalysis of alternative long term uses reguires compliance with socioeconomic and natural environmental constraints as well as the economic goals of the investments. in this study, future post mining land use alternatives for AEL Mines have been analyzed based on fuzzy concept. The most important aspects of this analysis is the demonstration of a technique that can help management to make better post mining land use decisions based upon systematic considerations. Proposed unit operations and suggestions for reclamation procedures for AEL Mines are given based on; literatüre review, critical analysis of current reclamation practices, theoretical studies introduced for evaluation and selection post mining land use alternatives, and the evaluation of the discussions carried out during a national and an international workshop. Finally, conclusion and recommendations are given at the end of this thesis. Key words : Surface mining, reclamation,land use planning, post miningland use alternatives, fuzzy set,analytical hierarchy process. Science Code : 607.01.02 iv