Sınıf öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme yeterlilik düzeyleri ve hizmet içi eğitim gereksinimleri
'determination of classroom teachers' adequacy of assesment and evaluation and their in-service education requirements
- Tez No: 235169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Eğitim ve öğretim toplum ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Toplumların kalkınmasında bireylerin karar verme, problem çözme, analiz, sentez yapma, eleştirel düşünme, kritik yapma ve yansıtıcı düşünme gibi üst düzey becerilerinin geliştirilmesi gerekir. Eğitim öğretim sürecinde de bu becerilerin bireylere kazandırılması amaçlanmaktadır. Bilginin yapılandırılmasını temel alan yapılandırmacı yaklaşım bireysel gelişimi sağlamaya yardımcı olmaktadır. Eğitim ve öğretimin en önemli aşaması uygulama ve değerlendirme sürecidir. Eğitim ve öğretim devam ederken öğrencideki başarısızlığın erken saptanması, başarısızlık sebeplerine karşı erken önlem alınmasını gerektirir. Başarı derecelerinin bilinmesi de yönlendirme ve motivasyonunu artırma açısından öğrenciye fayda sağlarken öğretmene de kendini değerlendirme fırsatı vermektedir. Bu nedenle ölçme ve değerlendirme eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır.2005?2006 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan eğitim programlarında yapılandırmacı yaklaşımla ölçme değerlendirme önem kazanmış, objektif ve detaylı ölçme yapma konusunda örneklere yer verilmiştir. Bu bağlamda alternatif ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerinin tüm derslerde aktif olarak kullanılması önerilmiştir.?Sınıf Öğretmenlerinin Ölçme Değerlendirme Yeterlilik Düzeyleri ve Hizmet İçi Eğitim Gereksinimleri? adlı çalışmanın genel amacı, sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme konusundaki yeterliliklerini belirlemek ve hizmet içi eğitim gereksinimlerini tespit etmektir. Bu amaçla 2008?2009 öğretim yılı güz döneminde İstanbul ili Bayrampaşa ilçe merkezinde ilköğretim okullarına araştırma kapsamında geliştirilen veri toplama aracı uygulanmıştır. Toplanan verilerin frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapmaları (ss) hesaplanmıştır. Hesaplama sonucunda ulaşılan bulgularda sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitimin önemine ilişkin görüşlerinin cinsiyet, hizmet içi eğitim alma, mezun oldukları eğitim basamağı ve hizmet içi eğitim aldıkları zaman açısından anlamlı farklılık göstermediği; mesleki hizmet süresi açısından 0?5 yıl mesleki deneyimi olan öğretmenlerle 21 ve üstü yıl deneyimi olan öğretmenler arasında anlamlı farklılık olduğu görülmektedir. Sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme konusundaki yeterlilikleri ile cinsiyet değişkeni açısında anlamlı farklılık bulunmazken, hizmet içi eğitim alma durumu, mesleki hizmet süresi, mezun oldukları eğitim basamağı ve hizmet içi eğitim aldıkları zaman açısından anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education has an important role in progress of communities and countries. In improvement of communities, it is essential to develop high level skills such as individuals' make of decisions, solving problems, making analysis, to synthesize, critical thinking, to make critics and reflective thinking. These are aimed to be gained, also in the process of education. Constructivist approach which is based on construction of knowledge, helps individual development. The most important phase of education is application and evaluation part. During the education, early diagnosis of student's unsucces leads to precautions against failure reasons. To be aware of success degrees not only gains favor in terms of motivation upsizing, but also gives teachers the chance of self-evaluation. For this reason assesment and evaluation is an essential part of education. In the curriculum which has been put in practice in 2005-2006 education year, assesment and evaluation have gained importance along constructive approach as it's started to be done more objectively and detailed. For providing this, it is suggested that assesment and evaluation tools and methods should be used actively in all lessons.The main goal if this study under the name of ''Determination of Classroom Teachers' Adequacy of Assesment and Evaluation and Their In-Service Education Requirements'', is to detect classroom teachers' adequency of assesment and evaluation of their in-service requirements. With this aim in mind, in 2008-2009 fall-term education year, data collection tools were applied in primary schools of Istanbul city Bayrampaşa county center. Frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (x), and standart deviation (ss) of the collected data were calculated. At the end of the calculation from the data gained, it is determened that there is no meaningful difference in teachers? beliefs on the importance of in-service training according to theirgender, their condition of in-service, their level of education degree and in term of the period of their in-service training. On the other hand, it is found out that there is a meaningful difference between the teachers who have 0-5 years of Professional service and the teachers who have 21 and over years of Professional sevice periods experience. Moreover, since there is no meaninful difference found between teachers?competence of assessment and evaluation and gende; it has been indicated that in terms of their condition of in-service training the period of Professional service, their level of education degree and their duration of taking in-service training.