Animasyon film ve Türk masal kahramanlarının özelliklerinin çocuk eğitimi açısından karşılaştırılması
The comparison of features of animated movies and Turkish legendary characters in terms of child education
  1. Tez No: 235170
  2. Yazar: SAİT TÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Animasyon Film ve Türk Masal Kahramanlarının Özelliklerinin Çocuk Eğitimi Açısından Karşılaştırılması/ Sait TÜZELBu tezde animasyon filmler ile Türk halk masalları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma yapılırken bu iki tür; ?temalar?, ?kahramanlar?, ?çevre?, ?yaşayış, gelenek ve inançlar? ve ?formeller? açısından ele alınmıştır. İki türün karşılaştırılması sonucunda elde edilen veriler çocuk eğitimi açısından değerlendirilmiştir.Çalışmanın ana amacı, görselliğin kuşattığı XXI. Yüzyıl'da çocuklar tarafından en çok tercih edilen sinema ürünlerinden biri olan Animasyon Filmlerin, kültürel temelini ortaya koymak ve bu türün iletilerinin çocuklar üzerindeki etkisini saptayabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish folk tales and animated movies are compared. In this comparison process, these two types are handled in terms of ?themes?, ?characters?, ?environment?, ?way of living,? tradition and beliefs? and ?formals?. The outcomes obtained from the comparison of these two types are examined in terms of child education.The main aim of the study is to introduce cultural basis of animated movies that were mostly preferred movie type of children in 21th century surrounded by visualization and to identify the effects of messages of these movies on children.