İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin alternatif ölçme araçları özyeterliklerinin incelenmesi
Examination of primary and secondary school teachers' self-efficacy about altenative measurement tools
- Tez No: 527628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin; alternatif ölçme araçlarını kullanma özyeterlikleriyle, bu araçları öğretim süreciyle nasıl bütünleştirdiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin; alternatif ölçme araçlarını kullanma özyeterlikleriyle, bu araçları öğretim süreciyle nasıl bütünleştirdiklerinin belirlenmesi (cinsiyet, yaş, hizmet yılı, çalıştığı yerleşim yeri, mezun olunan fakülte, eğitim seviyesi, branş, hizmet içi eğitim, sınıf mevcudu) çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Isparta ili, Eğirdir ilçesi ve köylerine bağlı okullardan random yoluyla seçilen 12 okuldan, gönüllü katılım gösteren 120 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Alternatif Ölçme Araçları Özyeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde frekans, t test, tek yönlü ANOVA gibi istatistik teknikler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin; ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin; alternatif ölçme araçlarını kullanma özyeterlikleriyle, bu araçları öğretim süreciyle nasıl bütünleştirdiklerinin belirlenmesi ile ilgili cinsiyet, yaş, hizmet süresi ve mezun olunan fakülteye göre farklılık gösterdiği fakat; çalışılan yerleşim yeri, eğitim seviyesi, branş, alternatif ölçme araçları ile ilgili hizmet içi eğitim alıp almama ve girdikleri sınıfların sınıf mevcutlarına göre ise farklılık göstermediği belirlenmiştir. İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin; alternatif ölçme araçlarını kullanma özyeterliklerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre kadın öğretmenlerin özyeterliklerinin erkek öğretmenlere göre, eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin özyeterliklerinin diğer fakülte mezunu öğretmenlere göre, 31-40 yaş arası öğretmenlerin özyeterliklerinin ve hizmet süresi 11-15 yıl olan öğretmenlerin özyeterliklerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenlerin özyeterlik düzeyleri düşük bulunmuştur. Ayrıca yaş ve hizmet süresi arttıkça ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin özyeterlik düzeyleri de azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to determine primary and secondary school teachers' self-efficacy of using alternative measurement tools and how to integrate these tools in to the teaching process. In the study, primary and secondary school teachers' self-efficacy of using alternative mesaurement tools and how to integrate these tools with the teaching process has been examined in terms of various variables (sex, age, years of service, working place, graduated faculty, level of education, branch, in-service training, number of the students). The sample of the study consisted of 120 teachers, participating voluntarily from 12 schools, selected randomly from schools affiliated to the district of Eğirdir and its villages in the province of Isparta in 2014-2015.“Alternative Measurement Tools Self-Efficacy Scale”was used, as a data collection tool in the research. The collected data were analyzed by using SPSS statistical program. Statistical techniques such as frequency, t test, one way ANOVA were used in the analysis of the data. According to the results, primary and secondary school teachers differ in their self-efficacy of using alternative measurement tools and in how they integrate these tools into the teaching process according to gender, age, duration of service and graduated faculty but it has been determine that there is no difference according to working place, education, level, branch, whether they have received in service training on alternative measurement tools or not, and number of the students. It has been determined that Teachers of primary and secondary schools using self-efficacy alternative measurement tools is positive. It has been identified that according to sex, female teachers' self-efficacy is higher than male teachers; the self-efficacy of the teachers who graduated from the education faculty is higher than the other faculty graduates also self-efficacy of teachers between 31-40 age and self-efficacy of teachers who have been in service for 11-15 years are found to be higher. It's found that self-efficacy levels of teachers who have just started teaching profession are low. In addition, as the age and duration of service increases, the self-efficacy levels of primary and secondary school teachers decrease too.