Sivil toplum kuruluşları ve yoksulluk
Non governmental organizations and poverty
  1. Tez No: 235187
  2. Yazar: NERMİN YALÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NECMİYE CÖMERTLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geçmişi çok eski dönemlere dayanan yoksulluk, artık ulusallıktan, yerellikten çıkıp uluslararası alana yayılmış durumdadır. Yoksulluk, gelişmişlik düzeyleri her ne olursa olsun tüm ülkelerin ortak bir sorunu olup, küresel bir boyut kazanmıştır.Yoksulluk, kişilerin insan onuruna yaraşır bir hayat seviyesini yakalamalarını engelleyen bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorun hem toplumsal alanda huzursuzluğa ve kargaşaya yol açarak kişiler arasında fırsat eşitsizliği yaratmakta hem de yeterli geliri elde edemeyen kişilerin hayatlarını idame ettirmekte zorlanmasına ve sosyalleşmekten uzak kalmalarına yol açmaktadır.Sosyal devlet olmanın gereği olarak devletler, yoksulluğun çözümünde hem yerel, hem de merkezi anlamda tüm olanaklarını kullanmaktadırlar. Ancak tüm müdahalelere rağmen istenilen sonuca ulaşılamamaktadır. Bu noktada, önemli bir güç olan ve sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden sivil toplum kuruluşları önemli roller üstlenmektedir. Devlet güdümünden uzak, tamamen gönüllü olan bu kuruluşlar, devletin bazı durumlarda alternatifi, bazı durumlarda ise tamamlayıcısı olarak yoksullukla mücadelede görev almaktadırlar.Türkiye'de yoksulluğun azaltılmasında Sivil Toplum Kuruluşları'nın, devletin alternatifi değil, tamamlayıcısı olarak rol aldığı temel hipotezinden yola çıkılan bu çalışmada, yoksullukla mücadelede kamu kuruluşlarının eksik bıraktığı ya da erişemediği alanlarda, STK'ların tamamlayıcı roller üstlendiklerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden anket ve görüşme teknikleri kullanılarak yapılan alan çalışmasının sonucunda ulaşılan bulgular STK'ların yoksulluğun çözümünde devletin alternatifi değil, bir tamamlayıcısı olduğu hipotezini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a common problem regardless of development level of countries and become a global issue. Being its existence goes a long back, poverty has become international than being national.Poverty rises when individuals could not catch minimum human level live standards and become a problem. This problem causes with limited incomes not to have enough income and become socialize. Poverty causes inequalities among individuals and creates unrest and chaos in society.As a requirement of be a social state, governments utilize all their local and central resources to prevent poverty. Although all the interventions, governments have not reached the desired targets, Non profit organizations, being an important power could be important social players. These voluntary organizations, away from government intervention could be an alternative to the state and complementary to the state at other times.In Turkey, in this study, non profit organizations are taught a complimentary to the government, rather than an alternative, this study argued that non profit organizations could reach where government is lacking in preventing poverty as a complementary position.Being a quantitative survey study, the findings of this study support the hypothesis that non profit organizations could be a complementary rather than an alternative to solve poverty.