Göç sürecinde kadın: Aile içi konumu üzerine bir araştırma
The in migration process: A research about the position of the woman in the family
  1. Tez No: 235237
  2. Yazar: ARİFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de özellikle 1950li yılların sonunda büyük kentlere başlayan göç dalgaları, kentlerde pek çok karmaşık sorunlar yaşanmasını da beraberinde getirmiştir. Kentlerde özellikle kentsel yaşam, kent yapısı ve kentlerle bütünleşememiş kenar mahallelerin büyük kentler için büyük sorun olarak ortaya çıkması hızla artan göçlerin en önemli sonuçlarındandır.Bu araştırmada amaçlanan özellikle göç sürecinde kadının aile içindeki statüsünde değişiklik olup olmadığı, eğer bir değişiklik varsa hangi yönde olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Günümüz Türkiye'sinde en çok ilgisini çeken konulardan `kadın ve göç' araştırmamızda incelenecek ve kadının göç sürecinde statü değişikliği yaşayıp yaşamadığı ve kadının aile içindeki konumu Diyarbakır'dan iki ayrı örneklem grubundan hareketle ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has big problems about the migration waves in the big cities, especially at the end of the 1959?s. Particularly in the cities; city life, city structure and subursb cause big problems. And this is one of the most important results of the faster migration.The aim of the research is that the position of the woman in the family has got a varition or not. If there is a varition, man tries to produce the direction of the direction of the variation. We are going to examine the most interesting subjects which are `the woman? and `the migration? in Turkey rowadays. We?re going to search that the woman has a varition in her family position or not during the migration. And we will try to explain the position of the woman in the family as the group of two different examples from Diyarbakır.