The right to healthcare under CEDAW and the position of Syrian women refugee
CEDAW sözleşmesi kapsamında sağlık hizmeti alma hakkı ve Suriyeli kadın mültecilerin durumu
- Tez No: 715553
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, CEDAW Sözleşmesi kapsamında sağlık hizmeti alma hakkını ve Ankara'da yaşayan Suriyeli kadın mültecilerin sağlık faaliyetlerine erişimini incelemektedir. Göç konusu insan hakları bağlamında daha da önem kazanmaktadır. Göç sürecinden en çok etkilenen gruplardan biri de kadınlardır. Bunun temel sebeplerinden biri kadınların göç sürecini hem kadın hem de göçmen olarak daha ağır yaşamalarıdır. Bu nedenle insan haklarının en önemli parçalarından biri olan sağlık hakkına erişimlerinde birçok problem yaşanmaktadır. Dil sorunu, çevresel faktörler, sağlık güvencesine sahip olmama ve ekonomik nedenlerden dolayı mülteci kadınlar ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu faktörler mülteci kadınların üreme sağlığı, psikolojik ve fiziksel sağlık hizmetlerine ulaşmasını engellemektedir. Ayrıca; şiddet, cinsel taciz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kadın mültecilerin çoğunlukla karşılaştığı diğer sorunlardandır. Çalışmada Ankara'da yaşayan Suriyeli kadın mültecilerle yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW), kadının sağlık alanında erkek ile eşit koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmaksızın yararlanabilmesini düzenlemiştir. Bu çalışmanın amacı; Ankara'da yaşayan Suriyeli kadın mültecilerin sağlık problemlerini ve sağlık hakkına erişmede nasıl sorunlar yaşadığını ortaya çıkarmak ve CEDAW Sözleşmesinin sağlık hakkını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Araştırma sorusu şu şekildedir:“CEDAW Sözleşmesi Ankara'daki Suriyeli kadın mültecilerin sağlık hakkını korumada ne kadar etkilidir?”Bu çalışma; Suriyeli kadın mültecilerin sağlık hakkını korumada daha etkili politikalar yapılması ve uygulanması gerektiğini; özellikle de insan haklarının uygulanması konusunda farkındalık yaratıp mülteciler için izlenen sağlık politikalarının daha verimli hale getirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the right to health care and access to the healthcare facilities for Syrian women refugees living in Ankara within the scope of The Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW). The issue of migration gains even more importance in the context of human rights. One of the most affected groups by the migration process is women. One of the main reasons for this is that women suffer a lot more during the migration process as they encounter more problems both as women and refugees. As a result of this, the health care problems they experience constitute one of the important issues which needs to be addressed. Refugee women face serious health problems that stem from insufficient language knowledge, environmental factors, lack of health insurance and economic reasons. These factors prevent refugee women from accessing reproductive, psychological, and physical health services. Furthermore, violence, sexual harassment and sexually transmitted infections are other problems faced by women refugees. In this study, qualitative research techniques were deployed and to be able to obtain data semi-structured interviews were conducted with Syrian female refugees living in Ankara. CEDAW stated that women can benefit from the field of health on equal terms with men and without discrimination. The aim of this study thesis is to reveal the health problems of Syrian women refugees living in Ankara and how they experience problems in accessing the right to health, and how the CEDAW Convention shapes the right to health. The research question of this thesis is“How effective CEDAW in protecting the right to health care of Syrian women refugees in Ankara is.”This study showed that it is necessary to implement more effective policies to protect the right to health of Syrian women refugees. The study has also revealed that the health policies for refugees should be applied more efficiently by raising awareness about the implementation of human rights.