Orta öğretim kurumlarında kalite denkliği : Uygulama örnekleri
Accreditation in high school degrees
- Tez No: 235293
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde bilginin ve sermayenin sınırsız dolaşımı artık dünyayı büyük bir köyhaline getirmektedir.Bu bağlamda insanlar artık bir dünya vatandaşı haline gelmektetüm dünya ile etkileşim haline girmektedir.Çalışmada, söz konusu dünya koşullarındaortaöğretimden mezun olan öğrencinin aldığı uluslar arası ikinci diplomasıyla tümdünyanın belli üniversitelerinde eğitimi sürdürebilmesine olanak veren organizasyonlarincelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili temel kavramlar ve bu kavramlarıntarihsel gelişimi ele alınmıştır. Kalite kavramının tarihsel gelişimi, Toplam KaliteYönetimi,kalite kavramının Türkiye'deki gelişimi ve denklik (akreditasyon) kavramıbu bölümde ele alınan konulardandır.Çalışmanın ikinci bölümünde, temel konular olan Uluslararası BakaloryaOrganizasyonu ve Avrupa Uluslararası Okullar Birliği ele alınmıştır. Bu kısımda sözkonusu organizasyonların yapısı, öğrencilere sağlanan imkanlar, ilgili programlarınyapısı gibi açıklayıcı bölümler bulunmaktadır.Son olarak çalışmanın üçüncü bölümünde, ortaöğretim kurumlarında kalite denkliğikavramının iki boyutundan birincisi olan denklik alma süreci ve bir diğer boyutu olandenkliği aldıktan sonra ortaöğretim kurumunun ulusal ve uluslararası bazda gösterdiğibaşarı seviyesi incelenmiştir.Anahtar SözcüklerEğitim Kalite Ortaöğretim Toplam Kalite YönetimiAkreditasyon Uluslararası BakaloryaOrganizasyonuAvrupa UluslararasıOkullar BirliğiUluslararası BakaloryaDiploma Programı
Özet (Çeviri)
Nowadays, the unlimited circulation of information and capital has developed the globeinto a big village. In this context, people are becoming world citizens and interacting with theentire world. In this study, the organizations which allow a student with a high school degree,to continue his/her education at certain universities over the world when he gets a secondaryinternational degree, within such global conditions, are examined.In first part of this study, main concepts related to this issue and historical developmentof these concepts are discussed. Historical development of quality concept, Total QualityManagement, development of quality concept within Turkey and concept of ?accreditation?are also discussed in this part.In second part, two basic items, namely ?International Baccalaureate Organization? and?European Council of International Schools? are discussed. In this part, explanatory sectionssuch as constitution of these organizations, opportunities offered to students, structure ofrelated programs take place.Lastly, in third part, National Syllabus and syllabus of International BaccalaureateDegree Program are compared with the help of sample schedules and success of students areinvestigated. In this sense, it is concluded that related programs give students very importantand also international opportunities and also help to increase students? level of success.Key WordsEducation Quality Middle Year Programme Total QualityManagementAccreditation InternationalBaccalaureateOrganisationEuropean Council ofInternational SchoolsInternationalBaccalaureate DiplomaProgramme