Kastallani'nin 'Tuhfetü's-Sami ve'l-kari bi-hatmi Sahili'l-Buhari' adlı yazma eserinin tahkiki ve metodu
Kastallani's 'Tuhfetü's-Sami al-profit bi-marshmallow Sahili'l-Bukhari' and the method of investigation of his work at the writing
- Tez No: 294139
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KEMAL SANDIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
“Kastallânî'nin ”Tuhfetü's-sâmi' ve'l-kârî bi-hatmi Sahîhi'l-Buhâri“ Adlı Yazma Eserinin Tahkiki ve Metodu”adlı bu çalışma giriş ve sonuç bölümü dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, yöntemi, amacı ve önemi hakkında bilgi verildi.Birinci bölümde, Kastallânî'nin yaşadığı dönem ve hayatı ele alındı. Hocaları, talebeleri, ilmî şahsiyeti, vefatı, fizîkî ve ahlâkî nitelikleri anlatıldı. Yine bu bölümde, eserlerinden kaynaklarda tespit edilenler tanıtıldı.İkinci bölümde, Kastallânî'nin“Tuhfetü's-sâmi' ve'l-kârî bi-hatmi Sahîhi'l-Buhâri”adlı yazma eserinin tanıtımı ve nüshasının niteliklerinin tespiti yapıldı. Ayrıca bu bölümde eserin metodu geniş bir şekilde incelendi.Sonuç kısmında, Kastallâni'nin kişiliğine, hayatına, yazma eserine ve metoduna kısaca değinildi. Sonuna ise, çalışmanın esasını oluşturan eserin tahkiki konuldu.
Özet (Çeviri)
“Kastallânî's ”Tuhfetü's-sâmi' ve'l-kârî bi-hatmi Sahîhi'l-Bukhari" Investigation 's work of writing and Method' at the conclusion of this work outside the home and consists of two main parts. Subject of study in the Introduction, methodology, information was given about the purpose and importance.The first section, Kastallânî's lives and the life of the period were discussed. Teachers, his students, scholarly figure, death, physical and moral qualities were explained. Again in this section, we introduced the works of the sources are detected.In the second part, Kastallânî's 'Tuhfetü's-sami' ve'l-kârî bi-hatmi Sahîhi'l-Bukhari 'presentation of his work by writing and copies of the qualifications determination was made. Also in this section has been viewed as a broad method of work.At the conclusion, Kastallâni's personality, life, work and method of writing were mentioned briefly. In the end, the study makes up the essence of the work was verification.