Hizmet içi eğitim programlarının etkinliği ve eğiticilerin verimliliğine etkisi: Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında bir uygulama
Effectiveness of in-service training programs and their effects on teacher efficiency: A case of vocational and technical education institutions
  1. Tez No: 235375
  2. Yazar: MURAT CİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında (Endüstri Meslek Liseleri ve Teknik Liseler) görevli yönetici ve öğretmenlerin hizmet içi eğitim programlarının etkinliği ve eğiticilerin verimliliğine etkisi'ne ilişkin görüşlerinin neler olduğunun saptanması amaçlanmıştır. Anket modeliyle yapılan bu araştırmada 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde İstanbul İli Anadolu yakasındaki 7 endüstri meslek ve teknik lisede görev yapan 235 yönetici ve öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Hizmet içi eğitimi meydana getiren bileşenlerin Eğiticinin verimliliği ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Gereklilik, İstek, Algı ve Uygunluk gibi hizmet içi eğitim bileşenlerinin eğiticinin verimliliği ile olumlu ilişkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the views of school directors and teachers employed in vocational and technical educational institutions (industrial high schools and technical high schools) on the effectiveness of in-service training programs and their effects on teacher efficiency. Using the survey method, this study was conducted on a total of 235 school directors and teachers employed in 7 industrial and technical high schools on the Asian side of Istanbul in the education season of 2006 ? 2007. It investigates the relationship between the components constituting in-service training and teacher efficiency. The results of the study demonstrate that there is a positive relationship between teacher efficiency and the components of in-service training such as Need, Will, Perception, and Congruity.