Tarih dersinde teknoloji kullanımının öğrenci başarısına katkısı
The contribution of technology usage on students? success in history teaching
  1. Tez No: 235378
  2. Yazar: MEHMET ALİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlu'nun günlük yaşamında XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren teknolojinin egemenliği her geçen gün belirgin bir yayılım sürecine girmiş, bilgi akışının hızlı olduğu XXI. yüzyılda ise imkânların gelişimi ve çeşitlenmesiyle bunların eğitim-öğretim ortamlarında kullanılması kolaylaşmıştır.Kitle iletişiminde görselliğin yaygınlaşmasının bir sonucu olarak bilişim teknolojilerinin yararları toplumların tüm kesimleri gibi eğitim-öğretim mensuplarının da ilgisini çekerek zamanla genel bir kabullenmeyle birlikte kullanımları yaygınlaşmıştır. Nitekim tarih derslerinde teknolojinin kullanılması ve görsel kaynaklara ulaşabilmenin verdiği avantajlar, tarih eğitimini kolaylaştırmış ve verimli hale gelmesini sağlamıştır.Bilişim teknolojilerinin tarih derslerinde kullanılmasının en önemli sonuçlarından biri öğrencilerin derse ilgisindeki artıştır. Zira görsel bilişim teknolojileri tarih derslerinde kullanıldığında tarih bilgileri öğrencilerin hafızasında daha kalıcı olmaktadır. Öğrenciler bu sayede tarih dersini daha çok sevmekte ve daha başarılı olmaktadırlar.Tarih öğretiminde teknoloji kullanımının öğrenci başarısına etkisini müzakere amacıyla ele aldığımız çalışmamız üç bölümden müteşekkil olup, ilk bölümde Türkiye'de Tarih Öğretimi ele alınarak geçmişten günümüze meselenin çeşitli boyutları müzakere edilmiş, ikinci bölümde Bilgi-Eğitim Teknolojilerindeki gelişmeler vurgulanarak Tarih dersine tesirleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tarih dersinde teknoloji kullanımının etkileri, araştırılması ve değerlendirilmesi çeşitli sayısal yöntemlerle izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The governing power of technology usage in human?s daily life has been spread significantly since the second half of the 20th century. In the 21st century, in which the flow of information is fast, using technological developments in education and teaching is inevitable.As a result of the growing dominance of visuality in mass media, the advantages of information technologies attract people?s attention in education and teaching and the usage of it has been getting higher as in the other parts of the society. With the usage of information technologhy and the advantages of using visual aids in history lessons has made history teaching easier and more productive.The most important result of using information technology in history lessons is the increasing interests of students. With the help of using technology in history lessons, historical knowledge becomes more permanent in students? mind and they enjoy the lessons more and they become more successful.Our study, in which the contribution of technology usage on students? success in history teaching has been handled, has three parts. In the first part, history teaching in Turkey has been discussed in different ways starting from past. In the second part of the study the recent effects of information technology in history lessons has been handled. Finally in the third part, the search and the assessment of technology usage and its effects on history lessons haw been explained by using different types of statistics.