T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde dijital öykü kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of using digital stories in the History of Revolution and Kemalism course on students' academic achievement and attitudes towards the course
  1. Tez No: 864775
  2. Yazar: ALAATTİN KORTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: 21. yüzyılın getirdiği bilimsel ve teknolojik dönüşüm, bilgiye dayalı ve teknolojiyle entegre bir modern çağın kapılarını aralamıştır. Bu dönemde yaşanan ilerlemeler, toplumların ve bireylerin yaşam tarzlarını, iletişim şeklini ve iş dünyasını kökten değiştirmiştir. Bu yüzden bireylerden beklenen yetenek ve beceriler de farklı bir boyut kazanmıştır. Özellikle eğitim alanında dijital eğitim materyalleri sayesinde öğrenciler interaktif ve daha etkili bir öğrenme deneyimine sahip olamaya başlamıştır. Böylece teknolojinin eğitimde kullanılması, öğrencilerin ders materyallerine daha kolay erişebilmesini sağlayarak öğrenme sürecini daha verimli hale getirmektedir. Teknoloji odaklı eğitim materyallerinden biri olan dijital öyküler eğitim ortamının öğrenciye yönelik olmasını sağlamakla birlikte çoklu öğrenme ortamı sağlayan bir eğitim aracıdır. Buradan yola çıkarak T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kullanılacak dijital öyküler, öğrencilerin ilgisini uyandıracak öğrenme ortamları sağlayabilir ve ayrıca ders konularının öğretiminin öğrencinin ilgisini arttıracak hale gelebilir. Bu çalışmanın amacı, 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde dijital öykü kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına ne yönde etki ettiğini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu araştırma, kontrol gruplu ön test – son test yarı deneysel deseni ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi, Mardin ili Kızıltepe ilçesindeki bir devlet okulunda 8. sınıfta öğrenim gören toplam 50 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Millî Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”öğrenme alanına ait akademik başarı testi ve T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi tutum ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı testi ve derse yönelik tutum ölçeğinden aldıkları ön-test puanları ile son-test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Deney grubunda derste dijital öykü kullanımının, kontrol grubundaki mevcut öğretim programının ön gördüğü yöntemden daha fazla öğrenci başarısını ve derse yönelik öğrenci tutumlarını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgular, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin dijital öykülerle işlenmesinin, mevcut öğretim programının ön gördüğü yönteme kıyasla öğrencilerin akademik başarılarını ve derse olan tutumlarını daha çok arttırdığını ortaya koymuştur. Sonuçlar: Yapılan araştırma sonucunda, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kullanılan dijital öykülerin öğrencilerin ders başarılarını ve derse olan tutumlarını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak 8. Sınıf T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin dijital öyküler ile işlenmesinin hem tarih konularının öğretiminin daha zevkli hale getirilmesi hem de öğrencilerin ders başarılarının ve derse olan tutumlarının artmasına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The scientific and technological transformation brought about by the 21st century has opened the doors of a modern age based on knowledge and integrated with technology. The advances in this period have radically changed the lifestyles, communication styles and business world of societies and individuals. Therefore, the talents and skills expected from individuals have gained a different dimension. Thanks to digital educational materials, especially in the field of education, students have started to have an interactive and more effective learning experience. Thus, the use of technology in education makes the learning process more efficient by providing students with easier access to course materials. Digital stories, which are one of the technology-oriented educational materials, are an educational tool that provides a multi-learning environment as well as ensuring that the educational environment is student-oriented. From this point of view, the digital stories to be used in the History of Turkish Revolution and Kemalism course can provide learning environments that will arouse the interest of the students, and also the teaching of the course topics can increase the interest of the student. The aim of this study is to reveal how the use of digital stories in the 8th grade History of Turkish Revolution and Kemalism course affects students' academic achievement and attitudes towards the course. Method: This research was carried out with a pre-test – post-test quasi-experimental design with a control group. The sample of the study consists of a total of 50 students studying in the 8th grade in a public school in Kızıltepe district of Mardin province. The data of the study were collected with the academic achievement test of the learning area of“A National Epic: Either Independence or Death!”and the attitude scale of the History of Turkish Revolution and Kemalism course. Findings: In the study, a statistically significant difference was found between the pre-test scores and post-test scores of the students in the experimental group from the academic achievement test and the attitude scale towards the course. In the experimental group, it was observed that the use of digital stories in the lesson positively affected student achievement and student attitudes towards the lesson more than traditional verbal expression in the control group. The findings revealed that the processing of the History of Turkish Revolution and Kemalism course with digital stories increased the academic success and attitudes of the students towards the course more than traditional oral expression. Conclusions: As a result of the research, it has been determined that the digital stories used in the History of Turkish Revolution and Kemalism course positively affect the students' course success and attitudes towards the course. Based on this result, 8. It has been concluded that the teaching of the History of Turkish Revolution and Kemalism course with digital stories will both make the teaching of history subjects more enjoyable and contribute to the increase of students' success and attitudes towards the course.