İşletmelerde rekabet tekniği olarak yenilik ve Çorum'daki KOBİ'lerde bir uygulama çalışması
Innovation is a competitor technique in enterprises and an application in Çorum small and medium size enterprises
  1. Tez No: 235410
  2. Yazar: HÜLYA ÇAĞIRAN KENDİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, üretim sanayisinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin yenilikçilik davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve yenilikçilik davranışlarının işletmelerin rekabetçi tutumlarına etkilerinin analiz edilmesidir. Bu amaç çerçevesinde araştırmanın ana kütlesi, Çorum üretim sanayisinde faaliyet gösteren 520 adet küçük ve orta ölçekli işletmeyi kapsamaktadır. İşletmelerin yenilikçilik davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve sınıflandırılması amacıyla faktör yöntemi kullanılmıştır.Faktör analizi sonucunda işletmelerin yenilik davranışlarını etkileyen faktörler; yöneticilerin yenilikçiliğe ilişkin algıları, yöneticilerin ve işletmelerin demografik özellikleri olarak belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, yenilikçilik davranışını etkileyen faktörlerin rekabet performansıyla ilişkisi ve işletme yöneticilerinin yeniliğe ilişkin algılarının yenilikçilik davranışıyla ilişkisi ki-kare analiz yöntemiyle test edilmiş ve aralarında genel olarak ilişki olduğu belirlenmiştir.Anahtar Sözcükler1.Küçük ve Orta Ölçekli İşletme(KOBİ)2.Yenilik3.Ar-Ge4.Patent5.Rekabetçi İşletme
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the innovative behaviors of small and medium size enterprises that take part in manufacturing industry and to designate the roles of these factors for classifying the enterprises according to their innovative performance dimensions. Within the frame of this aim the main part of this research consists of 520 SMEs in Çorum Manufacturing Industry. Factor Analysis Methods have been used to discover the factors affecting the innovative behaviors of enterprises and classifying these factors also.As a result of Factor Analysis, the factors that affect the innovative behavior of enterprises have been stated as the managers? perception of the benefits of innovation, business and demographic characteristics of SMEs and the perception of demographic characteristics of managers. In this study it is also stated that by using the Chi Square Analysis the relationship between the factors innovativeness behavior and the competitiveness of SMEs. And have been tested and seen that they have generally have a relationship between them.Key Words1.Small and Medium Size Enterprises(SME)2.Innovation3.Research and Developing4.Patent5.Competitor Enterprises