Uluslararası hisse senedi piyasalarından fon temini ve uygulama örneği
Providing fund from international stock markets and an application example
  1. Tez No: 235411
  2. Yazar: OSMAN BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada uluslararası hisse senedi piyasalarından fon temini yolları incelenerek, şirketler açısından nedenleri ve sonuçları araştırılmıştır. Çalışmada uluslararası hisse senedi piyasalarından fon temini olarak belirtilen kavram şirketlerin yerel piyasalarında halka arz ettikleri hisse senetlerini yabancı yatırımcılara satması değil, şirketlerin hisse senetlerini yabancı bir borsada satışa sunmalarıdır. Uygulama örneği olarak Turkcell'in eş zamanlı olarak İMKB ve NYSE'de halka arz edilmesi incelenmiştir. Finansal küreselleşme ile birlikte uluslararası sermaye hareketleri hız kazanarak şirketlerin uluslararası hisse senedi piyasalarına, hisse senetlerini çifte kayıt yaptırarak ya da bu piyasalara yeni hisse senedi ihracı gerçekleştirerek fon temin etmeleri artmıştır. Sadece gelişmiş ülke değil, gelişmekte olan ülke şirketleri de uluslararası hisse senedi piyasalarından fon temini imkanına kavuşmuştur. Şirketler genel olarak yerel piyasalarından daha büyük, daha likit ve daha katı kurallara sahip piyasalardan fon temin etmek isterler. Uluslararası hisse senedi piyasalarından depo sertifikası programları aracılığıyla fon temin edilir. ADR'ler en fazla tercih edilen depo sertifikası türüdür. Şirketler uluslararası piyasalardan; yerel piyasalarına oranla daha düşük maliyetli ve daha yüksek hacimli fon temin edebildikleri ve daha fazla globalleştikleri için fon temin etmek isterler. Uluslararası hisse senedi piyasalarından fon temin etmenin; sermaye maliyeti, hisse senedi fiyatları, şirket yönetimi, büyüme oranları ve bütün hepsinin sonucunda da büyüme oranları üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu etkiler gelişmekte olan ülke şirketleri ve fon temin etmek için organize piyasaları seçen şirket için daha fazladır. Türk şirketleri de fon temini için uluslararası hisse senedi piyasalarını kullanmışlardır. Turkcell, Level 3 ADR programını kullanarak NYSE'den fon temin eden ilk ve tek Türk şirketidir. Uluslararası piyasalardan fon temin etmenin olumlu sonuçları Turkcell içinde geçerlidir. Ancak Turkcell'in İMKB ile kıyaslandığında sermaye maliyeti üzerinde herhangi bir değişiklik bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis ways of providing fund form international stock markets had studied with its reasons and outcomes for the firms. By providing fund from international stock markets its meant issuing shares in the foreign stock markets not selling shares to foreign investors which are issuing in the home markets. As an application example, the initial public offering of Turkcell simultaneously both in ISE and NYSE in the year 2000 had studied. With financial globalization international capital movements has gain speed and number of firms which provide fund from international stock markets by cross-listing their existing shares or issuing new shares to these markets has increased. Not only developed country firms but also firms from developing countries now have the chance of providing fund from these markets. Firms willing to provide fund usually from foreign markets which are bigger, more liquid and has more strict rules than their home markets. Generally depositary receipts are used for providing fund from international stock markets and ADRs are the mostly used one among depositary receipts. Higher volume funds at a lower cost and becoming more global are the reasons why firms want to provide fund from international stock markets. Providing fund from international stock markets has positive effects on cost of capital, share price, firm governance, and growth rates. As a result of these effects firms? value also increases. The effects are higher for firms from developing countries and for firms which chose organized markets for fund providing. Turkish firms also use international stock markets for providing fund. Turkcell is the first and the only Turkish company which provide capital from NYSE by using Level 3 ADR program. Positive effects of providing fund from international stock markets also acceptable for Turkcell. But the only difference is there is no difference in the cost of capital when its compared with ISE.