Kente göç yoluyla gelenlerin kente intibakında yerel siyasetin rolü
The role of local policy in those who migrate to urban
  1. Tez No: 235429
  2. Yazar: AYŞE ÇİĞDEM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yaşanan dönüşümler sonucu 1950'li yıllardan itibaren hızla kırdan kente göç eden kitleler, henüz kentleşme sürecini tam olarak tamamlayamamış Türkiye kentlerinde birçok soruna neden olmuşlardır. Bu sorunlardan en önde gelenlerinden biri de, kente göç yoluyla gelenlerin, kente intibak etmeleri sorunudur. İntibak, bütünleşmeden önce gerçekleşmesi beklenen bir sürece işaret etmektedir. Çeşitli kültürel kimliklere sahip olan kente göç yoluyla gelenlerin, kentin hâkim kültürüne uyum sağlaması ve farklılıkların büyük ölçüde bir arada yaşama amaçlarına hizmet edecek ölçüde uzlaştırılması kente intibakın ön koşuludur. Yerel siyaset otoritelerine, söz konusu grupların kente intibakını sağlamak noktasında oldukça önemli görevler düşmektedir. Yerel siyasetin, kente göç yoluyla gelenlerin sorunlarının çözümünde aktif rol oynaması beklenen bir durum olmakla birlikte, Türkiye'de yerel siyasetin çıkmazları düşünüldüğünde ise bu beklentinin yakın zamanda gerçekleşmesi mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of transformations experienced, masses that have migrated to the urban from rural areas gave rise to lots of problems in cities of Turkey that were not able to complete their urbanization process. One of the foremost of these issues is the problem of acclimatization of those who have moved to the urban through migration. The term acclimatization refers to a period that is expected to happen before integration. Adaptation of those who migrate to the city with different cultural identities and the conciliation of these differences significantly in order to ensure migrants? cohabitation is a prerequisite for acclimatization to the urban. Local political authorities should have goals of utmost importance in regard to the ensure acclimatization of these aforementioned groups. Local politics? taking an active part in the solution to the problems of those who migrate to the urban is an expected situation. However, when the dead ends of local politics in Turkey considered, this expectation does not seem to be fulfilled in the near future.