Dürer kitabı çerçevesinde Molla Hüsrev'in fıkhi görüşleri
Molla Hüsrev's canon lawful opinion upon dürer book
- Tez No: 235446
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Molla Hüsrev, klasik dönem Osmanlı hukukunda önemli yeri olan şahsiyetlerden biridir. Devletin düşünsel temellerinin atıldığı bir dönemde yaşamış olan Molla Hüsrev, Hanefi Sünni geleneğinin yerleşmesinde de önemli etkileri olmuştur. İslam hukukuna dair kaleme aldığı kısaca Dürer ve Gürer olarak bilinen eserleri, Osmanlı hukukunda pratik ve teorik açıdan büyük değer taşımaktadır. Uzun yıllar Osmanlı yargı kurumlarında kadıların başvurduğu kanun metni olma özelliği taşıyan bu eserler, aynı zamanda uzun yıllar boyunca medreselerde de okutulmuştur. Molla Hüsrev'in Dürer kitabı çerçevesinde fıkhi görüşlerini incelediğimiz bu çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Molla Hüsrev'in hayatı, eserleri ve Dürer adlı kitabı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, Molla Hüsrev'in tercih ettiği görüşlerine kaynaklarıyla birlikte ulaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise tenkit ettiği görüşlere yine kaynaklarıyla birlikte yer verilmiştir. Molla Hüsrev, Osmanlı Devleti'nde önemli görevler almış ve tecrübeleri sonucunda Dürer adlı fıkıh kitabını meydana getirmiştir. Çalışmamızda Müellifin eserdeki referansları göz önünde bulundurulmuş ve görüşleri, objektif bir biçimde ortaya konmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Molla Hüsrev2.Dürer3.Gürer4.Osmanlı Hukuku5.Hanefi-Sünni
Özet (Çeviri)
Molla Hüsrev is one of the personalities who has got an important place in the Ottoman Law of Classical Period. Molla Hüsrev, who lived in a period when the intellectual fundamentals of State were established, had also important effects for Hanafi Sunni tradition to get established. His works which were briefly known as Dürer and Gürer that he wrote on Law of Islam have got practical and theoretical great values in Ottoman Law. These works that had the characteristic of law text to which the kadhis referred within Ottoman judicial institutions for many years were studied in the medressehs for many years, too. Upon Molla Hüsrev?s book Dürer, this study in which we have investigated his Canon Lawful Opinion consists of two parts, one of them is introduction. In the part of introduction, there exist Molla Hüsrev?s life, his works, and the information about his book named Dürer. In the first part, it has been tried to reach at the opinions that Molla Hüsrev preferred together with their sources. In the second part, the opinions that he criticized again together with their sources have been studied. Molla Hüsrev worked at the important positions in Ottoman State, and as the result of his experiences, he performed his Canon Lawful book named Dürer. In our study, the references in the author?s work have been considered, and his opinions have been tried to bring up objectively.Key Words :1.Molla Hüsrev2.Dürer3.Gürer4.Ottoman Law5.Hanafi-Sünni