1982 Anayasası çerçevesinde idarenin hizmet kusuru
The defect of administrative service in the framework of the 1982 Constitution
  1. Tez No: 235447
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİŞANECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada idarenin hizmet kusuru dolayısıyla sorumluluğu, mevcut hukuki durum göz önüne alınarak ve çeşitli yargı kararlarından örnekler verilerek incelenmiştir.Hukuk Devleti ilkesinin bir gereği olarak idarenin yaptığı işlem ve eylemlerden doğan zararı karşılaması gerekmektedir. Nitekim 1982 Anayasasının 125. maddesinin son fıkrasına göre ?İdare, kendi işlem ve eylemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.?Hizmet kusuru ise idarenin yürüttüğü işlem ve eylemlerdeki her türlü bozukluk ve noksanlığı ifade etmektedir. İşte bu çalışmada hizmet kusuru kavramı çeşitli yönleriyle incelenmiş, hizmet kusuru dolayısıyla sorumluluğun daha iyi anlaşılması için sorumluluk kavramına değinilmiştir.ANAHTAR KELİMELER1-Anayasa2-İdare Hukuku3-Hizmet Kusuru4-Sorumluluk5-Tazminat Davası
Özet (Çeviri)
In this study, the responsibility of administration caused from its faults is being analysed from present legal situation and various law decisions perfective.According to principles of rule of law, the damages which stem from fault of administrative bodies should be compensated. Turkish constitution 125. article rules that `Administration is responsible for the damages which stem from its processes and acts.?Lapse of service means all kind of faults and defeats of processes and acts which administrative bodies engender. In this study, the notion of service lapse of service is analysed deeply. The notion of responsibility is mentioned because of that lapse of service and administrative responsibility should be understood well.Keywords1-Constituion2-Administrative Leaw3-Service Fault4-The Responsibility5-Action For Damages