Türk siyasal hayatında Milli Güvenlik Kurulu'nun yeri: 28 şubat süreci örneği
The place of National Security Council in Turkish political life: Example of the february 28 process
- Tez No: 235445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Milli güvenlik; devlet bağımsızlığı ve ülke bütünlüğü ile millet egemenliğinin milli ve milletler arası alanda gerçek ve yakın bir tehlikeye düştüğü zamanlarda, Anayasa'nın gösterdiği yetkili organ ve organlar tarafından, devlet tüzel kişiliğinin korunması ve güvenlik altına alınmasıdır.Milli Güvenlik Kurulu uygulamasına ilk örnek ABD'de II. Dünya Savaşından sonra kurulan National Security Council'dır. Dünyanın birçok ülkesinde işlevleri birbirine yakın ama örgütlenmesi, bileşimi, hukuki zemini ülkeden ülkeye farklılık gösteren milli güvenlik kurulları bulunmaktadır.Ülkemizde Milli Güvenlik Kurulu devlet örgütümüze 1961 Anayasası ile girmiştir. Bu anayasadan öncede MGK benzeri üç değişik kurula sahiptik ancak bu kurulların görev alanları milli savunma hizmetlerinin koordine edilmesiyle sınırlıydı. 1982 Anayasası'nın 118. maddesinin ilk şekline göre; Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur.Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa'da ve ilgili mevzuattaki hukuki çerçevesi milli güvenliğin sağlanması konusunda Bakanlar Kurulu'na yardımcı olmakla görevli istişari bir kuruluş olarak çizilmiştir. Ancak kurulun uygulamada danışma kurulunu aşan bir etkiye sahip olduğu yakın tarihimizde yaşadığımız 28 Şubat sürecinde görülmüştür. Bu süreçte MGK'nın ülkenin en üst karar organı hüviyetine büründüğü ve ülkenin milli menfaatleri doğrultusunda sivil iktidarı sınırlayıcı ve bağlayıcı kararlara imza attığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
National Security, government independence and country entirety with sovereignty of Nation, when fall into a real and close danger in national or international area, competent recourse or recourses by the point of Constitution, defense of the government juristic person and taking under security.National Security Council which was established in America after World War II. has been the first example for World. In many countries around the World, national security councils have been existing country to country which functions are close but organizations, includings, juridical subject-matter can change.In our country National Security Council has entered government organization with Constitution of 1961. We had three different council which was like National Security Council before Constitution of 1961, but the duty area of these councils had been limited with the coordination of national defense services.According to the Article 118 of the 1982 Constitution, the National Security Council was composed of the Prime Minister, Chief of the General Staff, National Defence, Internal Affairs and Foreign Affairs, Commanders of the Army, Navy and Air Forces and General Commander of the Gendarmerie, under the chairmanship of the President of the Republic.Juridical implict in Constitution and connected with regulations of National Security Council, it have been ruled as charged foundation being help to Council of Ministers about having national security subject. But in application, having more effect of information council which we have lived in our near historical time, the February Process, council have become the highest resources decision and by the direction of national benefits of country, it have seen that the council signed the decisions which is limitating and binding the civilian power.