İptal davaları açısından Anayasa yargısı ve çalışma esasları
From the actions for annulment point of view Turkish Constitutional Judicary and its working principles
- Tez No: 235448
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çağımızda ülkelerin daha çok demokratikleşme sürecine girmesi ve insan hak ve hürriyetlerinin serbestlik alanının genişlemesi, devletin yasama, yürütme ve yargı erklerinin kullanımının yeniden tanımlanması ve sınırlarının belirlenmesi gereğini doğurmuştur. Bu bağlamda özellikle yukarıda anılan kriterler doğrultusunda Anayasal Yargının çalışma sistemi ve yasama erki ile olan ilişkilerinin gözden geçirilmesi günümüz toplumunun güncel konuları arasında bulunmaktadır.Ülkemizde 1961 Anayasa'sı ile kurulan Türk Anayasa Mahkeme'si, aracılığıyla yasama işlemlerinin anayasal denetimi ve 1982 Anayasasının 11. maddesinde düzenlenen ?Anayasanın Bağlayıcılığı ve Üstünlüğü? ilkesini hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmamızın konusunu da, 1982 Anayasası'nda hüküm bulan Anayasa Yargılamasında denetim şekillerinden olan soyut norm denetimi (İptal davaları) ve Anayasal Yargının çalışma esasları oluşturmaktadır. Tez çalışmamda Türk Anayasal Yargı Sistemi ve Çalışma Esasları sistemin getirdiği olumlu ve olumsuz taraflar objektif biçimde ortaya konmaya çalışılarak tartışmalı bir biçimde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
That countries enter into democratization process and human rights and freedoms independence space widen led judiciary, legislative, executive powers to be described and caused restrictions of them to be defined. In this context, especially stressed criterias in my thesis, that working system of Constitutional Judiciary and relations with legislative power should be revised is in actual events of communities today.In our country thanks to Constitutional Court with being founded by Turkish Constitution of 1961 constitutional checks of legislative processes and resolution of Constitutions's binding and altitude which is in Turkish Constitution of 1982 is being tried to be materialised. The subject of this study is action for annulment which is regulated by Turkish Constitution of 1982 and is a control method and working principals of constitutional judiciary. In my thesis study, Turkish Constitutional Judiciary System and Its Working Methods, and their positive and negative sides, are tried to be explained objectively and evaluated controversially.