19. yüzyılın ikinci yarısında amasya şehri nin demografik yapısı ve iskan siyaseti
The demographic structure and settlement policy of the city of Amasya in the second half of 19th century
  1. Tez No: 235533
  2. Yazar: AHMET CANER ÇATAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amasya şehri, Karadeniz bölgesinin orta kesiminin iç kısmında Canik Dağları'nın güneyinde, Yeşilırmak nehri ile Merzifon Ovası'nı sulayan Terkesan Irmağı'nın batısındadır. Konumu itibari ile her dönemde sosyal ve ekonomik faaliyetlerin ilgi odağında olmuştur. Tarihi süreçte önemli bir yer teşkil eden şehir, Osmanlı Devleti'nde sancak merkezi olmuştur. Nüfus anlamında da bağlı olduğu kazalarıyla birlikte önemli bir nüfusa sahip olmuştur. Nüfusun 19. yüzyılda Balkanlar ve Kafkasya'dan gelen göçmenler ile birlikte artış göstermesi ve iskân yeri olarak seçilmesi de dikkate değer bir nitelik taşımaktadır. Bu anlamda yoğun bir göçe sahne olmuştur. Osmanlı Devleti'nde sahip olduğu bu önem Cumhuriyet döneminde de artarak devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The city of Amasya is in the interior part of central Black Sea region, in the south of Canik Mountains and in the west of the river Yeşilırmak and river Terkesan which waters Merzifon Plateu. In sense of its location, it has been the focus of social and economical activities for centuries. The city that has a significant place in history bacame a sanjak in Ottoman Empire. In the sense of population, it has had a great population includig its districts. The other pecularity to which we should pay attention is that the population increased by the immigrants coming from Caucasian and Balkans in nineteen century and then it was selected as a settlement. Therefore, it was a city of great immigration at that time. This significance of its Empire period has been continously going on in Republic period.