Yerel kalkınmada bir araç olarak organize sanayi bölgeleri: Sivas ve Erzincan örneği
Organized industrial zones as a tool for regional development: The cases of Sivas and Erzincan
  1. Tez No: 235535
  2. Yazar: GAMZEGÜL SÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğal ve toplumsal kaynakların ülke coğrafyaları üzerindeki dağılımı, bölgelerarası gelişmişlik farklılıklarının nedeni olarak görülmüş ve bu politikalar bölgesel kalkınma olgusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye'de de bölgeler karşılaştırıldığında, bazı bölgelerin ekonomik ve sosyal alanlarda geri olduğu görülmektedir. Sözü edilen dengesizliklerin giderilmesi için Organize Sanayi Bölgeleri bir vasıta olarak kullanılmalıdır. Organize sanayi bölgeleri ihracat ve ithalata imkân sağlar, yabancı sermaye girişini artırır, iş imkânları ve gelişmişlik seviyesini yükseltir. Bu sayede hem yeni yatırımlara teşvik sağlanmış hem de istihdam yaratılmış olur. Milli gelirde de artış sağlanır.
Özet (Çeviri)
Distribution of natural and social resources among the countries has been considered as the primary reason of regional disparities. Thus, policies on effective use of regional resources and overcome the issues of regional disparities has given rise to the notion of regional development. When the regions in Turkey are compared, it is seen that some of the regions are different than the others in terms of economic and social conditions. Industrial zones should be used as a tool in order to equalize these imbalances.