Organizasyonel kültürün iş performansına olan etkisi ve Niğde ilinde bir uygulama
The effect of organizational culture on performance of work and aplicattion in the province of Niğde
  1. Tez No: 235540
  2. Yazar: İSMAİL ÇAĞRI KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kültür, örgütlerin uzun dönemli performans oluşturması ve bunu koruyarak ederek devam ettirebilmesine yönelik, örgüt geneline yayılmış davranış, tutum ve yaklaşımların bir araya gelmesinde önemli bir role sahiptir. Kültür, örgütün kuruluşuyla birlikte başlar ve kurumsallaşarak devam eder. Örgüt yönetiminin aşıladığı değerler ve varsayımlar, örgüt üyelerinin davranışlarında, tutumlarında ve iş görme şekillerinde önemli etkiye sahip olduğundan performans ve onun tamamlayıcısı verimlilik üzerinde önemli etkiye sahiptir.Örgüt kültürü, değişen şartlara ve koşullara uyum sağlayamadığı durumlarda şartlar değiştirilmelidir. Ancak kültür değişimi uzun ve zahmetli bir işlemdir. İyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Bunda da liderin önemli etkisi vardır. Örgütün kültürel yapısının statik bir yapıda olması geçmişte her ne kadar başarılar sağlamış olsa da değişime uygun olmalıdır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Ahmet Hakan Yüksel'e ait yüksek lisans tez çalışmasının anket formu, Birko çalışanlarını kapsayacak şekilde uyarlandıktan sonra kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştırÖrgüt kültürü ile iş performansı arasındaki ilişki çok iyi etüt edilmeli ve buna göre gereken düzenlemeler örgüt içerisinde yapılarak iş performansını
Özet (Çeviri)
Culture have an important role in creating long term performance of organizations and retaining and increasingly maintaining this and also gathering the attitudes, behaviors and approaches that spreading over the prevalent of the organization as transacting oriented. Culture begins with establishing of the organization and keeps on. Values and estimations inculcated by management of the organization have great effects in behaviors, attitudes and transacting shapes of organization?s members. Therefore they affect the performance and its complemantary productivity.Conditions have to be changed if organization culture accommodates to the changing conditions and requirements. But culture changing is a long term and hard procedure. It must be managed well enough. The leader has a great effect of this. Static cultural structure of the organization although it was successful at the past, must be suitable for changing.In the research, the survey form of graduate degree studies that belonged to Ahmet Hakan Yüksel was used as data collection means after it was modified so as to cover the employees of“BİRKO”. The SPSS 15.00 pcked programme was used to analyze the data.Relationship between organization culture and work performance has to be highly investigated and required arrangements have to be done at inside the organization to increase the work performance.