Muhasebe eğitiminin işletme beklentilerini karşılama düzeyinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
The measurement of the level of satisfaction of business expectations about accounting training
- Tez No: 235541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAUK BENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Globalleşen dünya ve hızla gelişen teknoloji ile birlikte işletmelerin çevrelerinde sürekli bir değişim yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak işletmelerin yoğunlaşan rekabet ortamında başarılı olabilmesi için gerek alt yapılarında gerekse üst yapılarında beklentiler doğrultusunda sürekli bir değişim sağlamalıdır. Bu değişim sağlanırken, işletmeler bazı bilgi ve belgelere ihtiyaç duyacaktır. İhtiyaç duyulan belge ve bilgilerin sağlanması, işletme fonksiyonlarında muhasebe fonksiyonunun görevidir. Değişen işletme çevresi ile işletmelerin muhasebeden beklentileri değişmektedir. İşletmelerin muhasebeden beklentilerinin karşılanabilmesi, muhasebe eğitiminin işletme beklentilerini karşılayabilecek özellikte olmasıyla giderilebilir.Çalışmanın birinci bölümünde muhasebe ile ilgili temel kavramlar tanımlanarak, muhasebe eğitimi kavramı ve önemi açıklanmıştır. Cumhuriyet öncesi ve sonrası muhasebe ve muhasebe eğitimine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde işletmelerin muhasebe ve muhasebe eğitiminden beklentileri anlatılarak, işletme çevresinde meydana gelen gelişmeler karşısında muhasebe ve muhasebe eğitiminden, muhasebe sorunlarından, çözüm önerilerinden ve muhasebe eğitiminin kalitesinden bahsedilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde Aksaray'da bulunan işletmelerin muhasebe eğitiminden beklentileri ve bu beklentilerin muhasebe elamanları tarafından karşılanma düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with globalization of the world and rapidly developing technology, a continuous change is encountered on surroundings of enterprises. Depending on this, a continuous change on either infrastructures or superstructures of enterprises should be provided by considering the expectations in order to be successful in an intense competitive environment. While providing this change, enterprises will need some information and documents. In enterprises functions, supplying information and documents needed is the task of accounting function. Enterprise expectations from accounting change with changing enterprise environment. Satisfying enterprise expectations from accounting can be fulfilled if accounting education has characteristics to meet enterprise expectations.In the first chapter of this study, fundamental concepts related to accounting are defined; term and importance of accounting education were explained. Accounting and accounting education in pre- and post-republic were mentioned. In the second chapter of the study, enterprises expectations from accounting and accounting education were stated, accounting and accounting educations, accounting problems, suggestions for solutions and quality of accounting education in relation to changes occurred in the surroundings of enterprises were discussed. In the third chapter, enterprises expectations at Aksaray from accounting education and fulfilling level of these expectations by accounting personnel were tried to measure.