Muhasebe meslek mensuplarında tükenmişlik sendromu üzerine bir araştırma
A research on burnout syndrome in accounting employees
  1. Tez No: 235539
  2. Yazar: ELİF HİLAL NAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yoğun çalışma, üretme ve zaman baskısı gibi olgular çalışanlarda stres, yorgunluk ve tatminsizlik durumlarını ortaya çıkardığı bilimsel bir gerçektir. Tükenmişlik durumu ise, bu durumların son evresi olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalar, karşılıklı insan ilişkilerinin yoğun olarak yaşandığı mesleklerde tükenmişliğin daha belirgin olarak ortaya çıktığını göstermektedir.Muhasebe mesleğini icra edenler, işleri gereği sürekli, meslektaşları, müşterileri ve devlet kurumlarının mensupları ile karşı karşıya gelmektedirler. Muhasebe mesleği hem karşılaşılan insan sayısı hem de yapılan işin yoğunluğu nedeniyle yoğun stres altında icra edilen bir meslek dalıdır. Muhasebe mesleğininin bu özelliğinden yola çıkarak, bu çalışmada meslek mensuplarının tükenmişlik sendromu yaşayıp yaşamadıkları ve tükenmişlik düzeylerinin hangi boyutta olduğu ampirik olarak incelenmiştir. Böylece, uygulamalı literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Bu amaca ulaşmak için ise, Kayseri ilinde faaliyet gösteren, muhasebe meslek mensuplarına yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Tukey HDS testleri gibi istatisitiki yöntemler kullanarak analiz edilmiştir. Bunların yanı sıra, tükenmişlik ölçeğinin alt boyutları arasındaki nedensellik ilişkilerini analiz etmek için nedensellik testi yapılmıştır.Bulgular, söz konusu muhasebe meslek mensuplarında, değişik demografik kategorilerde tükenmişlik sendromunun varlığına işaret etmesine rağmen, tükenmişlik boyutlarının yüksek derecelerde olmadığı bulunmuştur. Nedensellik analizi ise, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma tükenmişlik alt boyutları arasında çift yönlü bir nedenselliğin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is a scientific fact that the intensive working and production and time pressures on workers cause stress, exhaustion, and burnout. The burnout is accepted to be the latest phase of these effects. The studies in this context show that the burnout is obviously came into existence in jobs in which mutual relations among people are faced.Workers in accounting?s occupation face to colleagues, clients, and people in the government?s foundations. Accountancy is an occupation professed under intensive stress because of either a number of people faced or being a high-intensity business. By setting a motivation from this feature of accountancy, this study aims to contribute to empirical literature by empirically investigating whether workers in accounting face to burnout syndrome and what is the extent of level of the burnout syndrome.To accomplish this purpose, a survey was applied to the workers of accounting in Kayseri. Obtained data was examined by using statistical methods such as the tests of Kruskal Wallis, Mann Whitney U, and Tukey HDS. Besides, a causality test was carried out in order to analyze causal relationships among the subgroups of burnout scale.Although the findings refer to existence of the burnout syndrome in various demographical categories for the workers in question, it is found that the levels of the syndrome are not high degrees. The causality analysis shows that there is bi-directional causality between emotional exhaustion and depersonalization.