Niğde ilinin turizm açısından pazarlanması
Niğde city's marketing about tourism
  1. Tez No: 235547
  2. Yazar: RUHAN İRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Turizm etkinlikleri; şehirlerin pazarlanmasında etkili olan faktörlerden birisidir. Turizm faaliyetlerinin artması ve turizmin gelişmesi sayesinde şehirlerin sosyal ve kültürel yapıları gelişir ve çeşitli avantajlara sahip olurlar. Şehir pazarlamasını etkileyen en önemli hususlar arasında turizm pazarlaması ve turistik ürünün oluşturulması sayılabilir.Niğde şehrinin turizm bakımından kendine mahsus birçok turistik ürün olma potansiyeli (gerek tarihi ve gerekse doğal güzellik) bulunmaktadır. Niğde, coğrafi konumu, tarihi ve kültürel birikimi, doğal değerlerinden yaşam kültürüne kadar kendine özgü bir yapısı olan farklı bir şehir konumundadır. Ancak, bütün bu pozitif etkenlere rağmen, Niğde aynı zamanda gözden uzak kalmış ve insanlar tarafından yeterince bilinmeyen, adeta gizlenmiş ve keşfedilmeyi bekleyen kayıp bir şehir ya da saklı bir kent görünümündedir. Bu görünümüyle yalnızca kendi dünyasında yaşayan bir şehir imajında ve kabuğunu kırıp dış dünyaya açılmayı bekleyen veya tanıtımı ve pazarlanma zamanını bekleyen bir değer konumundadır. Doğal güzellikleri, özellikle dağcılık bakımından birçok ili kıskandıracak niteliktedir. Çiftehan gibi önemli kaplıcaları ve Narlıgöl gibi sıcak suların potansiyel termal alanların bulunmasının yanı sıra on bin yıllık bir tarihsel ve kültürel birikime de sahiptir. Sayıları ?yüzler?le ifade edilen (su kemerleri, kiliseleri, camileri, türbeleri çeşmeleri ve medreseleri vb.) nadide denilebilecek tarihsel ve kültürel eserler, Niğde şehrinde turistik açıdan pazarlanmayı beklemektedir.Turizm ve turist açısından son derece kolay, hatta mükemmel denilebilecek ulaşım imkânlarına sahip bulunması ise şehrin turistik açıdan bir başka avantajını teşkil etmektedir. Bütün bunlara rağmen Niğde, Türkiye'de yeterince tanınmamakta veya bilinmemektedir. Niğde, yöreye gelen turist sayısı ve elde edilen turizm geliri bakımından ülkenin en alt sıralarında yer almaktan kurtulamamıştır. Bu durum Türkiye'deki birçok il için olduğu kadar, Niğde şehri açısından da bir tezat oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
To market cities, touristic activities are regarded as important and effective factors. Thanks to increasing touristic activities and developing tourism, the social and cultural structures of cities improve and they take advantage of these changes. Tourism marketing and creating touristic product can be considered to be important facts affecting marketing of city.The city of Niğde has a lot of particular historical and natural features that can be potential touristic products in terms of tourism. Niğde happens to be a different city that has its own geographical position, cultural heritage, historical structure from its natural values to people. In spite of all these positive factors, Niğde has been out of sight and has not been known well by people and seems to be a hidden and lost city that has been waiting to be discovered. It has an image living only in its own world and is a value waiting to be made known and marketed to the world by cracking its shell. Most cities are jealous of its natural beauties and it is rich in outdoor activities especially mountain climbing and trekking. In addition to its potential spring waters, spas and hot lakes like Narlıgöl and Çiftehan, it has also ten thousand-years-old historical and cultural heritages. Hundreds of unique historical and cultural works of arts like aquaducts, mosques, churches, tombs and fountains are here waiting to be marketed touristically. It has a very significant advantage in terms of transportation because its access is very easy and perfect from all direction for tourism. Despite all these advantages, it is not known well enough through Turkey. Niğde is one of the most unlucky cities that have small number of tourists and little tourism revenue. This situation is true for many cities and it is a contradictory.This study is of great importance due to determining touristic supply of Niğde and contributing to its social and economical development.Besides the above-mentioned purpose, to add some more information and sources to the literature and to make the touristic values of Niğde known make this study significant.