Adana ili örneğinde gecekondulaşma göç ve terörizm
Squatter, migration and terrorism in Adana
- Tez No: 235550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye' de göç hareketleri yoğun olarak 1950'li yıllarda başlamış ve 1980'li yıllardan sonra da hızla devam etmiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan göç olgusu, ayrılanan çevre ile varılan çevrede sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda olumlu/olumsuz etkilere sahiptir.1980'den sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden terör sebebiyle göçler yoğunluk kazanmıştır. Bu durum göçün kentlerde oluşturduğu sorunlara bir yenisini eklemiştir. Kente yerleşmek amacıyla zorunlu olarak göç eden aileler, kendi sosyal ilişkilerinin yardımıyla barınma ihtiyaçlarını gecekondu imar ederek gidermişlerdir. Bu durum aynı sosyal ve kültürel normlara sahip grupların bir arada ikamet etmesini kolaylaştırmaktadır. Hali hazırda bir araya gelen bu aileler, terör örgütlerince sempatizan ve yeni örgüt üyelerinin temini için kullanılabilmektedir.Adana İli, Güneydoğu Anadolu bölgesine en yakın büyük kentlerden biri olduğu için bu bölgeden yoğun göç almaktadır. Adana'da aynı kültür ve sosyal yapıdaki insanların oluşturduğu göç mahalleleri vardır. Bu mahalleler terör örgütleri için bir cazibe merkezidir. Örgütler, örgütleme, eğitim ve eylem faaliyetlerini göçmen mahallelerinde sürdürmektedir.Göç ve buna bağlı olarak gelişen gecekondulaşma ve terör eylemlerinin önüne geçmek, sadece polisiye metotları değil, sosyal ve ekonomik tedbirleri gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration movements in Turkey generally have begun in 1950?s and have rapidly increased after 1980?s. Fact of migration, that occurs depending on various reasons, has positive/negative social, political and economic effects in left and arrived environment.After 1980, migration from East and Southeast Anotolia regions intensified. This situation added a new problem caused by migration in major cities. Compulsory migrating families, by the help of their social relations, overcame their sheltering problem by building slum houses. This situation facilitated the together location of groups having same social and cultural norms. Eventually, these gathering families can bu used by terrorist groups to supply sympathizers and new terrorists.Adana province, because of being one of the closest major cities to Southeast Anatolia Region, gets intensive migration from this region. In Adana, there are migration districts established by people sharing same cultural ad social structure. These districts are attraction centers for terrorist organisations. Organisations, carry on their organisation, education and attack activities in these districts.Preventing migration and dependingly improving slum house building and terrorist attacks requires not only policing methods but also social and economic precautions.