Adana ili örneğinde pandemi sürecinde uzaktan eğitim uygulamalarının değerlendirilmesi
An evaluation of distance education applications during the pandemic for the example of Adana province
  1. Tez No: 776647
  2. Yazar: SELİN ÖZOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN IZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada pandemi döneminde temel eğitim düzeyinde gerçekleştirilen uzaktan eğitim uygulamalarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitimöğretim yılında ülkemizde yapılan uzaktan eğitim uygulamalarını gerçekleştirmiş 51 öğretmen oluşmaktadır. Geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğretmenlerden veriler toplanmıştır. Toplanan veriler nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizine göre çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenler uzaktan eğitimi sırasıyla dijital eğitim, alternatif eğitim, zaman ve mekâna bağlı olmayan eğitim, kalitesiz eğitim ve etkileşimsiz eğitim şeklinde tanımlamışlardır. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde ders içeriklerini sunarken Web 2.0 araçlarının sıklıkla kullanıldıkları görülmüştür. Diğer taraftan öğretmenler, video ve resimler, Microsoft Office uygulamaları, Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Google arama motoru, PDF görüntüleyici, basılı materyaller, Youtube gibi araçları da kullanmışlardır. Öğretmenler öğrenme-öğretme sürecinde çoğunlukla anlatma yöntemi, soru-cevap yöntemi ve gösteri yöntemini kullandıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlere göre uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler araştırma yaparak öğrenme, tekrar yaparak öğrenme, dijital platformları kullanarak öğrenme, yetişkin yardımı alarak öğrenme, gözlem ve inceleme yaparak öğrenme yollarıyla okul dışı öğrenmelerini gerçekleştirmişlerdir. Diğer taraftan az sayıda öğretmen öğrencilerinin okul dışında herhangi bir öğrenme yaşantısı gerçekleştirmediğini belirtmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin öğrencilerinde gözlemledikleri çevrimiçi öğrenme deneyimleri incelendiğinde birçok öğretmene göre öğrenciler derse katılımda isteksizlik, derse motive olamama, işbirlikçi uygulamaları yapamama, iletişim ve etkileşim problemleri yaşama gibi sorunlar yaşamışlardır. Bazı öğretmenler de hedeflenen öğrenmelerin gerçekleştiğini, iletişim becerilerinin geliştiğini, derse katılımda istekli olunduğunu, fikirlerin rahatlıkla ifade edebildiğini belirtmişlerdir. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin dijital platformları kullanırken yaşadıkları zorluklar incelendiğinde öğretmenler teknik ve yazılımsal sorunların yanı sıra, dijital okuryazarlık yetersizliğinden, ekipman eksikliğinden, fiziksel hareketsizlikten ve uygulamaların yabancı dilde olmasından kaynaklı zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin uzaktan eğitimle ilgili hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarına yönelik görüşleri incelendiğinde birçok öğretmen dijital eğitim uygulamalarına, temel bilgisayar kullanımına ve dijital platformlarda kullanılan yabancı dil terimlerine yönelik hizmetiçi eğitime ihtiyaçlarının olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenler uzaktan eğitim uygulamalarının geliştirilmesine yönelik bazı önerilerde de bulunmuşlardır. Bu öneriler sırasıyla şu şekildedir: Mevcut uygulamaların yetenekleri arttırılmalı, altyapı ve donanım desteği sağlanmalı, öğretmen ve öğrencilere eğitim verilmeli, ölçme ve değerlendirme uygulamaları geliştirilmeli, güvenlik tedbirleri arttırılmalı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the distance education applications carried out at the basic education level during the pandemic period, according to the opinions of teachers. The research was designed according to the qualitative research method. The study group of the research consists of 51 teachers who have carried out the distance education applications implemented in our country in the 2020-2021 academic year. Data were collected from the teachers with the developed semi-structured interview form. The collected data were analyzed according to content analysis, one of the qualitative data analysis methods. According to the research findings, teachers defined distance education as digital education, alternative education, education that is not dependent on time and place, poor quality education and non-interactive education, respectively. It has been observed that Web 2.0 tools are frequently used by teachers while presenting the course content in the distance education process. On the other hand, teachers also used tools such as videos and pictures, Microsoft Office applications, Educational Information Network (EBA), Google search engine, PDF viewer, printed materials, and Youtube. Teachers stated that they mostly used the explanation, question-answer, and demonstration methods in the learning-teaching process. According to the teachers, during the distance education process, students realized their out-of-school learning through learning by research, learning by doing, learning by using digital platforms, learning by taking adult help, learning by observation and examination. On the other hand, few teachers stated that their students had no any learning experience outside of school. When the online learning experiences observed by the teachers in the distance education process are examined, according to many teachers, the students experienced problems such as reluctance to participate in the lesson, not being motivated, inability to make collaborative applications, communication and interaction problems. Some teachers also stated that the targeted learning took place, their communication skills were improved, they were willing to participate in the lesson, and they could easily express their ideas. When the difficulties experienced by teachers while using digital platforms in the distance education process are examined, teachers stated that they experience difficulties due to lack of digital literacy, lack of equipment, physical inactivity and applications in a foreign language, as well as technical and software problems.When the opinions of the teachers on the in-service training needs related to distance education were examined, many teachers stated that they needed in-service training on digital education applications, basic computer use, and foreign language terms used in digital platforms. Teachers also made some suggestions for the development of distance education applications. These recommendations are as follows.The capabilities of existing applications should be increased, infrastructure and hardware support should be provided, teachers and students should be trained, measurement and evaluation practices should be developed, and security measures should be increased.