Effects of colored lighting on the perception of interior spaces
Renkli aydınlatmanın iç mekanların algılanmasındaki etkileri
- Tez No: 235559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, renkli aydınlatmanın iç mekan algısı üzerindeki etkilerini anlamak ve farklı renklerdeki aydınlatmaları, iç mekan algısındaki farklı etkilerini anlamak için, karşılaştırmaktır. Deney, kırmızı, yeşil ve beyaz aydınlatma olarak üç farklı aydınlatma için aynı katılımcı grubuyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, çoğunluğu İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nden olmak üzere, Bilkent Üniversitesi'nin farklı bölümlerinden 97 öğrenciden oluşmaktadır. Deney üç aşamada yürütülmüştür. İlk olarak katılımcılar, renk görme yeterliliklerini ölçmek üzere test edilmişlerdir ve bu testi geçenler deneyin ilk bölümüne girmişlerdir. Katılımcılar ilk aşamada deney odasını kırmızı ışık altında değerlendirmişlerdir. İkinci olarak, katılımcılar deney odasını yeşil ışık altında değerlendirmişlerdir. Son olarak da, katılımcılar deney odasını beyaz ışık altında değerlendirmişlerdir. Renkli aydınlatmanın iç mekan algısını etkilediği ve mekan algısının aydınlatmanın rengine göre bazı değerlendirme faktörleri için farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effects of colored lighting on the perception of interior spaces and to compare different colored lightings in order to understand their effects on interior space perception. The experiment was conducted with the same sample group for three different lightings which are red, green and white. The participants were ninety-seven students from different departments of Bilkent University, most of them from the Department of Interior Architecture and Environmental Design. The study was conducted in three phases. Firstly, participants were tested for color vision deficiencies and the ones who passed this test entered the first part of the experiment. They evaluated the experiment room under red lighting in the first phase. Secondly, they evaluated the experiment room under green lighting. Lastly, they evaluated the experiment room under white lighting. It was found that colored lighting (red and green) affects the perception of an interior space and the space perception differs according to the color of the lighting for some of the evaluative factors.