Entelektüel sermayenin yönetimi etkinleştimedeki rolü ve bir uygulama
The role of intellectual capital in activation of management and an application
- Tez No: 235558
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Entelektüel sermaye, işletme ve yöneticilere organizasyonun etkinliğini artırmalarında büyük fırsatlar sağlama potansiyeline sahip insan ve bilgi temelli bir varlıktır.Bu çalışmada, güncel konular arasında yer alan entelektüel sermaye konusu ele alınmıştır. Öncelikle entelektüel sermayenin temelini oluşturan bilgi konusuna değinilmiştir. Ardından sermaye ve yönetim kavramlarını takiben bilgi yönetimi ve öğrenen organizasyon konuları işlenmiştir. Entelektüel sermayenin tanımı ve unsurlarının açıklanmasının ardından entelektüel sermayenin yönetimi etkinleştirmedeki rolü incelenmiştir. Uygulama bölümündeyse YATAŞ A.Ş.'de entelektüel sermayenin yönetimi etkinleştirme düzeyi araştırılmıştır. Araştırma çerçevesinde entelektüel sermayenin yönetim fonksiyonlarını çeşitli düzeylerde etkileyerek etkinleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital, has great potatial to gain big opportunities to improve organizational efficiency for companies and administrators.In this study, intellectual capital, among current issues, is taken to review. First, the subject of information is described that intellectual capital basis on. Then, following the concepts of capital and management, information management and learning organization concepts are defined. After the identification of intellectual capital and its elements, the role of intellectual capital in activation of management is defined. In the part of case study the level of management activation of intellectual capital in YATAS A.S. is discussed. In the research framework, intellectual capital has been observed to activate management functions within various levels.