İkinci Dünya Savaşı Döneminde tarım politikası
Agricultural policy in the period of World War II
- Tez No: 235573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında İkinci Dünya Savaşı Döneminde, Türkiye'de izlenen tarımpolitikası konusu incelenmiştir. Bu dönem boyunca tarım politikasının oluşturulmasındaen önemli unsurlar olan kanunlar, kararnameler ve devletin elindeki imkanları kullanarakyaptığı diğer bütün uygulamalar ele alınmıştır. Ayrıca bu konuya temel oluşturan, toprakreformu, Atatürk döneminde izlenen tarım politikası gibi konular ele alınmıştır.Zaman sınırlaması olarak özellikle bu dönemi kapsayan bir çalışma daha önceyapılmamıştır. Bu çalışmada ele alınan dönem süresince çıkarılan kanunlar aracılığıylakurulan devlet kuruluşları ve bunların tarım politikası üzerindeki etkileri belirtilmiştir.Devlet, tarımla ilgili elinde bulunan kuruluşlara bu dönem boyunca yenilerini eklemiş vebunları koordineli bir şekilde çalıştırmaya gayret etmiştir. Bu kuruluşlardan ve çıkarılanönemli kanunlardan bazıları ve tezin konusunu temsil eden başlıklar aşağıdagösterilmiştir.? İkinci Dünya Savaşı? Tarım Politikası? Köy Enstitüleri? Zirai Donatım Kurumu? Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu
Özet (Çeviri)
The agricultural policy which was followed by Turkish Republic in the period of2nd World War is analyzed in this thesis study. The laws, governmental decrees and otherapplications the government uses which are the main factors that form the agriculturalpolicy are handled in this period. Besides the related subjects such as land reform andagricultural policy in Atatürk period are mentioned.There is no study that covers especially this period. The governmentalorganizations established as a result of the laws acted in this period and their effects onagricultural policy are stated. The government added new agricultural institutes to theexisting ones and attempted to operate them in accordance. Some of the headlines thatreflect this thesis are shown below:? 2nd World War? Agricultural Policy? Village Institutes? Agricultural Equipment Association? Land Reform Law