Büro hizmetlerinde çalışan engellilerin iş tatmin düzeylerinin incelenmesi: Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara örneği
Study of work satisfaction level of disabled working in office services: The Ankara example of the Turkish Ministry Culture And Tourism
  1. Tez No: 235598
  2. Yazar: HÜSEYİN SALİH BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda büro hizmetlerinde görevli engelli personelin iş tatmin faktörlerine yönelik memnuniyet ve beklenti düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Buna yönelik anket uygulaması yapılmış ve sonuçlar istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda engellilerin, özellikle fiziksel mekânların engel durumlarına göre yeniden dizayn edilmesine, hizmet içi eğitimlerinin artırılmasına, yöneticilerin daha toleranslı davranmalarına, kurum kültürüne yönelik faaliyetlerin arttırılmasına ilişkin beklentilerinin olduğu görülmektedir. Kurumdaki servis imkânlarından ve kurumda çıkan yemeklerden memnuniyetin en üstü düzeyde olduğu görülmektedir. Bunun yanında görev dağılımının adil olmasına ilişkin memnuniyetleri de yüksek düzeydedir.Araştırma sonucunda genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda büro hizmetlerinde görevli engelli personelin iş tatmin faktörlerine yönelik memnuniyet düzeyleri ile beklenti düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ancak beklenti ve memnuniyet görüşleri arasında iş tatminini etkileyen faktörlerinin tamamına yönelik anlamlı ilişkilerin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the level of the work satisfaction and expectation of the disabled employees who work as bureau officer for Turkish Ministry of Culture and Tourism. For this purpose, a questionnaire has been administered and results have been evaluated by using statistical methods.As a result of the study it has been found out that disabled workers expect that their working environments should be reconstructed to comply with their disabilities, and thatin-service educational activities should be increased, and activities toward organizational culture should be organized. It has also been found out that satisfaction of transport facilities and food services, and fair distribution of the job are the highest level.This study shows that there is a meaningful relationship between satisfaction and expectation level for disabled employees who work as a bureau officer, in the Turkish Ministry of Culture and Tourism. However we have seen that there is not a meaningful relation to all factors whish affect work satisfaction among expectation and satisfaction views.