Anadolu güzel sanatlar liselerinde okutulmakta olan keman eğitimi ders kitaplarında yer alan yay tekniklerinin öğrenciler tarafından kullanılırlık durumunun incelenmesi
Asessing availabity for students condition of string techniques included in violin course books of anatolian fine arts high schools
  1. Tez No: 235599
  2. Yazar: MELİH GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi (AGSL) keman eğitimi ders kitaplarında kullanılan yay tekniklerinin ne olduğunu ve bu yay tekniklerinin öğrenciler tarafından kullanılırlık durumunu ortaya çıkarmak amacıyla kaynak tarama ve anket yöntemleri uygulanarak yapılmıştır.Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda dört senelik AGSL keman eğitimi sürecinde dokuz adet yay tekniği kullanılmaktadır. Bu tekniklerin 5'i 9. sınıfta, 8'i 10. ve 11. sınıfta, 9'u 12. sınıfta yer almaktadır. Keman eğitimi öğrencilerinin, kullanılması gereken yay teknikleriyle ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığı, bu tekniklerin, kullanılması gereken sınıflarda büyük oranda kullanılmadığı, öğrencilerin bu yay tekniklerinden yeterince haberdar olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuç göz önünde bulundurularak Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde nitelikli bir keman eğitimi gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekilmiş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by using resource scanning and survey methods in order to explore what the string techniques and availability condition of string techniques used by students, which are included in violin course books of 9th, 10th, 11th, and 12th classes of Anatolian Fine Arts High School.As a consequence of the assessment of obtained results through the violin training five of these techniques are used in 9th class, and eight are in 10th and 11th class and nine are used in 12th class. It is understood that the students of violin training doesn?t have sufficient knowledge relevant to string techniques; these techniques are not used at the rate they are required, the students are not really aware of these techniques. Considering this result attention was taken concerning there is a need for qualified violin training in Anatolian Fine Arts High School and offers concerning in this scope was submitted.