A Numerical and experimental study on convection heat transfer in a trapezoidal enclosure
Yamuk tipli kapalı hacimde konveksiyon ısı transferi üzerine sayısal ve deneysel çalışma
- Tez No: 23561
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz YAMUK TİPLİ KAPALI HACİMDE KONVEKSÎYON ISI TRANSFERİ ÜZERİNE SAYISAL VE DENEYSEL ÇALIŞMA. Chaikh Wais, Mohamad Adnan Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: PtoT. Dr. Ahmet Ecevit Eylül 1992, 99 sayfa. Dik yüzeyi ısıtılan, eğik yüzeyi soğutulan, diğer paralel yüzeyleri yalıtılan yamuk tipli kapalı hacim içinde oluşan iki boyutlu laminer doğal konvek- siyon Gauss-Seidel sayısal yöntemi ile çözümlenmiştir. Isı transfer sıvısı olarak su kullanılmış. Grashof sayısı 2 x 104 < Gr < 3 x 107 sınırlan arasında tu tulmuştur. Grashof sayısının OTtalama Nusselt sayısına olan etkisi incelenmiş ve, A'tW = 0.699Gf>028*/»T(*) fn«m(4>) = 0.336 + 0.0524 + 0.238^2, 0 < Ş < x/2 = 2.741- 1.485* + O.23502, t/2 radyan cinsinden) elde edilmiştir. Bu korelasyonun ortalama mutlak sapma yüzdesi 5.8 dir. Aynı tip kapah hacimde doğal konveksiyon yoluyla ısı transferi deney sel olarak ta incelenmiştir. Deneyde Grashof sayısı 2 x 104 to 5 x 107 sınırlan arasındadır. Ra, Gr ve $ gibi değişkenlere bağlı korelasyonlar elde edilmiştir. Deneysel verileri 5.7 ortalama mutlak sapma yüzdesi ile temsil eden Nu^, = 0.418Gr° MM$/«»(*) = 0.135 + 0.203t& + 0.197/, 0 < d> < sr/2 = 3.494- 2.1600 + O.35702, tt/2 < d> < * Şeklinde bar korelasyon {& radyan cinsinden) bulunmuştur, Her iki çalışmada da boyut oranı ( yükseklik / maksimum taban uzunluğu ) 2.86 değerinde sabit tutulmuş, sıcak plakanın yatay ile yaptığı d> açısı 0 dereceden 180 dereceye kadar değiştirilmiştir. Sayısal Ntt değerleri Nv^p = D(d>,Gr)NvnKm denkleminde kullanılarak, 8 ortalama mutlak sapma yüzdesi ile deneysel Nu değerleri hesaplanabilir. Bu denklemde Z?($, Gr) değeri Z>(0,Gr) = O.45GrOO36Ar() = 0.402 + 0.633
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NUMERICAL AND EXPERIMENTAL STUDY ON CONVECTION HEAT TRANSFER IN A TRAPEZOIDAL ENCLOSURE Chaikh Wais, Mohamad Adnan Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet Ecevit September 1992, 99 pages. A two-dimensional laminar free convection, in a right-angled trape zoidal enclosure, with a heated vertical wall, cooled tilted wall, the parallel side walls being insulated, and having water as the heat transfer fluid, is investigated by use of Gauss-Seidel iteration technique. The Grashof number covers the range of 2 x 10* < Gr < 3 x 107. The effect of Grashof number to the mean Nusselt number is studied and a correlation equation of the form A'tw = 0.699Gr028Vm.ra( < tt/2 = 2.741- 1.485^ + O.23502. tt/2 < being in radians, is obtained with an average absolute percentage deviation of 6.8. Heat, transfer by natural convection in a water filled right- angled trapezoidal enclosure is also studied experimentally. The experiment covers a range in Grashof number from 2 x 10* to 5 x 107. Sets of correlation equations infor different variables, like Ho, GV, and 2, 0 < %Gr)Nunum where D{iGr) = 0ASGrco36N() - 0.402 + 0.6330 -0.180 + 0.077