Siyasal iletişimde ideolojik dil
Ideological language in political communication
  1. Tez No: 235637
  2. Yazar: EMİNE KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BERKE DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde siyasal iletişim araştırmacılar için en popüler iletişim alanlarından biri haline gelmiştir. Bu popülaritenin artmasında yazılı ve görsel medyanın ideolojik araçlar olarak toplumu yönlendirmesi önemli rol oynamaktadır.Genellikle siyasal iletişime, siyasetçilerin siyasal kampanya yürütmeleri ya da yaptıkları rutin konuşmaların medya aracılığıyla verilmesi veya televizyon kanallarında çok popüler olan siyasal konular üzerinde yapılan tartışmalar olarak bakılmaktadır. Biz bu araştırmada siyasal iletişim kavramını daha geniş ele aldık. Siyasal iletişimin medyada kullanımın ideolojik olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Bu nedenle dedik ki siyasal iletişime özellikle medya aracılığıyla günlük yaşantımızın her alanına sızan siyasal süreçler ve iletişim biçimleri olarak bakmak ve onu daha geniş kapsamlı olarak algılamak gerekir.İnceleme alanı olarak siyasal iletişim kavramının en geniş işleyiş alanı olan yazılı medyayı tercih ettik. Medyada yer alan günlük rutin programlar, yazılar ya da haberlere bakıldığında bunların siyasal işleyişe sürekli ideolojik hizmet etme çabası içinde olduğu dikkat çeker. İşte bu ideolojik hizmet etme çabası siyasal iletişimin işleyiş sürecidir.Bu iddialarımıza açıklık getirmek için araştırmamızı dört bölüme ayırdık. Birinci bölümde siyasal iletişimi açıklamaya çalıştık. İkinci bölümü ideoloji kavramına ayırdık ve ideolojiyle ilgili çalışmaları inceledik. Üçüncü bölüm bizim için çok önem taşımaktaydı çünkü bu bölümde siyasal iletişim, ideoloji ve medyada ideolojinin nasıl kullanıldığını gösterip anlatmaya çalıştık.Dördüncü bölümde Zaman gazetesi ve Cumhuriyet gazetesinde 3 Kasım 2002 seçimlerinden önceki süreçte AK parti ile ilgili çıkan aynı ve farklı haberleri inceledik Bu inceleme sonucu belli ideolojik haberlere ulaştık. Bu haberleri tezin inceleme süreci içine aldık.Araştırmaya başlarken yazılı basından seçmeye çalıştığımız gazetelerin farklı ideolojik görüşlerden olmasına dikkat ettik. Bu gazeteler sadece Zaman gazetesi ve Cumhuriyet gazetesi olarak sınırlı kaldı. Amacımız Yeniçağ gibi sağ görüşlü gazeteleri de incelemekti ama arşivlerine ulaşamadığımız için bunu gerçekleştiremedik.Sonuç olarak bu tezde incelediğimiz gazeteler de bize medyada ideolojik dilin ne kadar yoğun kullanıldığını ispat etti. Bu nedenle tezin amacına ulaştığına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Today political communication has become one of the most popular fields of communication for researchers. The orientation of society by the written and oral media functioning as ideological means plays an important role in the increase of this popularity.Political communication is usually considered to comprise the political campaigns of politicians, the broadcasting of their routine speeches via the media or discussions made on television channels about very popular issues. We adopt a broader view of political communication in this study. We endeavor to demonstrate that political communication taking place on the media is ideological. For this reason, we claim that political communication should be regarded as political processes and communicative forms that infiltrate into every aspect of our life particularly through the media and that we should look at it from a wider perspective.We have chosen as the field of examination the written media, which is the largest area of operation for the concept of political communication. When daily routine programs, texts and news existing on the media are examined, it is noticed that these are continuously in the ideological service of political processes. It is this ideological service that is the working process of political communication.In order to clarify and demonstrate our claims, we divide our examination into four sections. In Section 1, we endeavor to give an explanation of political communication. Section 2 is devoted to the notion of ideology and presents an overview of work on ideology. Section 3 bears a particular importance for us because we try to demonstrate and explain how ideology comes into play on the media along with an account of political communication and ideology.We have checked the news related with AK Party in the light of period before the elections of November 3rd, 2002 released on the papers of Zaman and Cumhuriyet in the fourth section. As aresult of the present inspection we have reached some certain ideological news. We considered those news within duration of thesis inspection.In the last section, we select from the written media some newspapers of different ideological outlooks. The selection is confined to the newspapers Zaman and Cumhuriyet. We would like to examine right-wing newspapers like Yeniçağ but we have not managed to have access to their archives. In conclusion, the newspapers we examine too demonstrate how intensively the ideological language is used on the media.What we got as a result is that it is commonly used in mentioned papers such ideological language in the present media organs.